top of page

TEİS: KANSER İLAÇLARI ECZANELERDEN VERİLMELİ...KANSER İLAÇLARI ECZANELERDEN VERİLMELİ!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yurtdışına satılmaya çalışılan genetik hastalıklarda ve kanser tedavisinde kullanılan birçok ilacın yakalanması haberinin basında yer aldığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Kanser ilaçları hastanelerden satılmaya devam ettiği sürece bu tür olaylar da maalesef yaşanmaya devam edecektir” diyerek endişelerini dile getirdi.

Saydan, hastanelerden çalınan ilaçlar nedeniyle birçok hastanın mağdur olduğunu söyleyerek, “Bir an önce kanser ilaçlarının hepsinin eczanelerimizden verilmeye başlanması ve günübirlik tedavi uygulamasının kaldırılması gerekiyor” dedi.

1 Temmuz 2015’de hastanelerden satılmasına izin verilen kanser ilaçlarının o günden bu yana birçok kez çalınıp kötü amaçlarla kullanıldığını söyleyen Saydan, ”Hastaneler ilaçlara sahip çıkmakta zorlanıyor” dedi.


İLACIN TEK ADRESİ ECZANEDİR!

Saydan açıklamasında şunlara yer verdi:

“Kanser ilaçlarının hastanelerden verilmesinin doğurduğu sonuçları son yıllarda basından da takip ediyoruz. TEİS olarak hastanelerin bu ilaçlara sahip çıkamayacağını daha önce de dile getirmiştik. Ülkemizde 27 bin eczaneden vatandaşlara konforlu ve rahat bir şekilde ilaç ve eczacılık hizmeti sunuluyor. Durum böyleyken hastanelerden kanser ilacının satılması son derece yanlış bir uygulamadır. İstanbul’da yaşanan söz konusu olayda 23 milyon TL değerindeki 598 ilacın yakalanması durumun ciddiyetini ve vahametini ortaya koyuyor.”


Saydan, son yıllarda özellikle kanser ilaçlarının çalınmasının endişe verici boyutlara geldiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Kötü niyetli kişiler bu ilaçları ele geçirerek merdiven altından ihtiyaç sahiplerine yüksek fiyattan satıyor veyahut yurt dışında müşteri buluyorlar. Yaşanan olaylardan çıkan sonuç bu durumun devam edeceğini gösteriyor.


TEİS olarak, özellikle kanser gibi son derece zorlu bir tedavi süreci yaşayan hastaların mağdur olmaması için bu ilaçların eczanelerden verilmeye başlanması gerektiğini bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyoruz. Zira tüm ilaçlar için tek ve doğru adres eczanelerdir! “


TEİS BASIN BÜROSU/18/06/2021Comments


bottom of page