top of page

TEİS: “SÜREKLİ KESİNTİYE UĞRAYAN BU SİSTEMLE E-REÇETE HAYATA GEÇİRİLEMEZ”


basın acıklaması

TEİS: “SÜREKLİ KESİNTİYE UĞRAYAN BU SİSTEMLE E-REÇETE HAYATA GEÇİRİLEMEZ”

”1 OCAK’TAN İTİBAREN, SİSTEM KESİLDİĞİNDE E-REÇETESİ OLAN VATANDAŞLARI İLAÇSIZ GÜNLER BEKLİYOR”

“ECZANELERDE 1 OCAK’TAN İTİBAREN KIYAMET KOPACAK”

1 Ocak tarihinden itibaren, E-reçete sistemine geçilecek. Ancak yeni uygulamaya Medula Provizyon Sistemi henüz hazır değil. Normal şartlarda bile Pazartesi ve Cuma günleri kesilen sistem, 1 Ocak’ta E-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi olmadığı için, eczaneler ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaç veremeyecekler.

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘‘1 Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak” dedi.

         Ecz. Saydan açıklamasını şöyle sürdürdü:

         ”TEİS olarak defalarca iletmemize rağmen Medula Provizyon Sistemi, eczacılara kesintisiz ve düzgün hizmet verememektedir. Her pazartesi olduğu gibi, 24 Aralık’ta da sistem kesilmiş, hem hastalarımızı, hem de bizleri mağdur etmiştir.

         Eczanelerimizde ilaçlarımız mevcut, hastalarımız karşımızda ama hizmet veremiyoruz. Bu kabul edilemezken yılbaşından itibaren uygulanacak olan E-reçete uygulaması durumu daha da zora koşacaktır.

         Zira, SGK duyuru üstüne duyuru yayınlıyor. ‘Doktorlar e –reçete yazsınlar, yoksa manuel reçeteler karşılanmayacak’ diyor. SGK’ya soruyoruz; bu sistemle nasıl olacak?  Eczacılar olarak son derece endişeliyiz.          Eczanelerimize hastalarımız e-reçete numarası ile geldiğinde, Medula Provizyon Sistemi çalışmadığı için doktorların yazdıkları ilaçları göremeyecek ve ilaçlarını veremeyeceğiz. Doktorlar hastayı muayene edip reçete yazabiliyorlar, onların sistemleri çalışıyor. Ama eczanelerin sistemleri çalışmadığından hastalarımızla eczanelerimizde ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. Kısaca 1 Ocak’tan itibaren mevcut sistemle eczanelerimizde kıyamet kopacaktır.

”E- REÇETE UYGULAMASI ERTELENMELİ” TEİS olarak; E-reçetenin zorunlu hale getirilmesinin Medula Provizyon Sisteminin kesintisiz hizmet vereceği günlere kadar ertelenmesini ve E-reçete olarak yazılan reçetelerin bilgisayar çıktılarının mutlaka hastalara verilmesinin sağlanmasını istiyoruz.          Eczacıları yoran, vatandaşları ilaçsız bırakan Medula arızalarının da yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını, alt yapı çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını, vatandaşlarımızın ilaç ve sağlık hizmeti aldığı bu sistemin mutlaka ama mutlaka YEDEĞİNİN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ BİR KEZ DAHA YETKİLİLERİN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE SUNUYORUZ.

TEİS BASIN BÜROSU/25/12/2012


Commentaires


bottom of page