top of page

Sabit IP’ye Geçiş İşlemleriyle İlgili Tüm Sağlık Hizmet Sunucularının Dikkatine


images0VXQIHU7

Sabit IP’ye Geçiş İşlemleriyle İlgili Tüm Sağlık Hizmet Sunucularının Dikkatine

04.10.2016

DUYURU

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü

04/10/2016

SABİT IP’YE GEÇİŞ İŞLEMLERİYLE İLGİLİ

TÜM SAĞLIK HİZMET SUNUCULARININ DİKKATİNE

Kurumumuz tarafından işletilen ve yürütülen MEDULA uygulamalarında yaklaşık40.000 dış paydaşa (hastane, eczane, optisyen) online hizmet verilmekte ve günlük işlem hacmi yaklaşık 80 milyon transaction’a ulaşmaktadır.

Kurumumuz; bilgi güvenliği kapsamında yapmış olduğu çalışmalarına, kimlik ve erişim güvenliği altında değerlendirilen bir katman daha eklemeyi hedeflemiştir. Bu güvenlik katmanı; Kurumumuza veri gönderen sağlık hizmet sunucularının kullanıcı adı ve şifresi yanında IP kontrolünün de sağlanmasıdır. Bu aşamada; her sağlık hizmet sunucusu (hastane, eczane, optik) internet çıkış IP ’sini statik (sabit) IP ’ye dönüştürerek aşağıda yer alan ilgili uygulamadan girişini yapmakla ve her statik IP değişikliğini Kurumumuza bildirmekle yükümlü olacaktır. Veri gönderimi esnasında bildirilen statik IP ve MEDULA tesis kodu eşleştirmesi yapılıp, Kurumumuza bildirilmeyen IP ‘lerden işleme izin verilmeyecektir.

Her sağlık hizmet sunucusuna ilk etapta en fazla 3 statik IP bildirme hakkı tanınacak ve değişliklerin bağlı oldukları Sağlık Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerimize yazılı başvuruları sonrası işleme alınması sağlanacaktır.

Statik IP kayıtları için aşağıdaki açıklamalarımız takip edilecek olup, 15/10/2016 tarihinden sonra MEDULA Tesis kodu ve statik IP eşleştirme kontrollerine başlanılması planlanmaktadır. Sağlık Hizmet Sunucularının MEDULA Uygulamalarının kullanımı esnasında herhangi bir mağduriyet yaşamaması için gerekli hassasiyeti göstermesi önemle rica olunur.

Değerli Üyelerimiz, duyurunun aslı ve nasıl yapmanız gerektiği için aşağıdaki dosyayı lütfen açınız.

Comments


bottom of page