top of page

CEZERYEDE CİNSEL GÜCÜ ARTIRICI İLAÇ !!!


AA1

Cezeryede cinsel gücü artırıcı ilaç

Daha önce içeriğinde cinsel gücü artırıcı ilaç bulunduğu tespit edilen, internette “performans artırıcı” diye satılan ürünler arasına gazoz ve çikolatadan sonra cezerye ve kahve de eklendi.

ANKARA (AA) – SELMA BIYIKLI ADABAŞ – Daha önce içeriğinde cinsel gücü artırıcı ilaç bulunduğu tespit edilen, internette “performans artırıcı” diye satılan ürünler arasına gazoz ve çikolatadan sonra cezerye ve kahve de eklendi.

Ürünlerde, iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilacın etken maddesi “sildenafil”in yanı sıra obezite hastalarının kullandığı “sibutramin” bulunmasını eleştiren eczacılar önlem alınmasını istedi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı, insan hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaların yer aldığı listedeki kahve ve gıda takviyelerinde tespit edilen ilaç etken maddeleriyle ilgili uyarılar dile getirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, daha önce de “Performans artırıcı enerji yüklü” diye satılan çikolata, limon aromalı gazlı, meyve aromalı ve bitki karışımlı içeceklerde, bitkisel karışımlı macunda ve gıda takviyelerinde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilacın etken maddesi “sildenafil” tespit edildiğini açıkladığını anımsatan Saydan, bu ürünlere son olarak cezerye ve kahvenin de eklendiğini söyledi.

Cezerye ve kahvede, doktor gözetiminde kullanılmadığında ölüme bile neden olabilecek ilaç etken maddesi “sildenafil” bulunmasını eleştiren Saydan, bunların ilaç olduğunu, rastgele satılamayacağını belirtti.

-“Engel olunmalı”

Saydan, takviye edici gıdalara ilaç etkin maddesi konulmasına engel olunması gerektiğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu maddeler vatandaşların içtiği kahvelerde, yediği cezeryelerde nasıl olabilir? Bunun neden kontrolü yapılmıyor? Eczanelerde ilaç olarak satılması gereken bu ürünler neden internet ortamında kontrolsüzce satılabiliyor da engel olunamıyor? Defalarca bu tür ürünlerin ilaç, ilacın yerinin eczaneler, yetkili kurumun da Sağlık Bakanlığı olduğunu ifade ettik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu ilaçlarla ne işi olabilir? Sildenafil ve Sibutramin gibi maddeler ilaçtır, rastgele satılmaz.”

“Takviye edici gıda” başlığı altında toplanan bitkisel ürünlerin kontrolsüzce her ortamda satılmasını hayret ve üzüntüyle takip ettiklerini kaydeden Saydan, şu görüşleri dile getirdi:

“Vatandaşlarımızın sağlığını bozan, hayatını kaybetmesine neden olan bu tür bitkisel ilaçların sadece eczanelerimizde ve eczacı kontrolünde satılması gerekir. Vatandaşlarımız bu tür ilaçları masum görmesin. Bir ürüne ilaç şekli verilmişse, dozu belirlenmiş veya ilaç etken maddesi katılmışsa izni ve kontrolünün Sağlık Bakanlığında, satışının ise eczanelerde olması gerekir.”

TEİS Başkanı Saydan, ilaçların bitkisel veya kimyasal olmasının, bunların ilaç olduğu gerçeğini değiştiremeyeceğini anımsatarak, ilaç şekli verilmiş bütün ürünlerin Sağlık Bakanlığından ruhsatlı, yine Bakanlığın kontrol ve denetiminde eczanelerden satılması gerektiğini vurguladı.

-İlaç etken maddesi içeren ürünler

“Kahve” olarak satılan “Energy Coffee For Victory Man” ile “Performans artırıcı” adı altındaki ürünlerde iktidarsızlık tedavisinde kullanılan ilaç etkin maddesi “sildenafil” bulunduğu açıklandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı listede, “sildenafilin” yanı sıra obezite tedavisinde kullanılan “sibutramin” bulunduğu belirlenen, “Takviye edici gıdalar ve benzeri ürünler” ise şunlar:

Gergedan Boynuzu (Sildenafil), Energy Cezerye (Woman) (Sildenafil), Energy Cezerye (Man) (Sildenafil), Energy Capsules (Sildenafil), Epimedyumlu Bitkisel Karışım Kapsül (Hidroksithiohomo sildenafil), Epimedyumlu Bitkisel Kapsül (Sildenafil), (Dietary Supplement (Sildenafil), Epimedyum Ekstratlı Bitkisel Karışım (Thiosildenafil), Gıda Takviyesi (Sibutramin), Ballı Azgın Tekeotu Epimedyumlu Bitkisel Karışım Macun (Sildenafil), Epimedyumlu Bitkisel Karışımlı Macun (Sildenafil), Epimedyumlu Ginsengli Bitkisel Karışımlı Macun (Sildenafil), Bitkisel Karışımlı Epimedyumlu Macun (Sildenafil)  AA

Comments


bottom of page