top of page

BİLİNÇSİZ TAVSİYELER CORONADAN DAHA ÖLÜMCÜL! KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE DEĞİL, ECZACINIZA DANIŞIN

BİLİNÇSİZ TAVSİYELER CORONADAN DAHA ÖLÜMCÜL!

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE DEĞİL,

ECZACINIZA DANIŞARAK İLAÇ KULLANIN!

Dünyayı altüst eden corona virüsünden dolayı ülkemizde de olağanüstü tedbirler alınarak, bu süreç atlatılmaya çalışılıyor.

Dünyanın topyekün mücadele verdiği bu günlerde vatandaşları yanlış ürünlere yönelmemeleri konusunda Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Sağlık otoritelerinin söylediklerine harfiyen uyalım” diyerek vatandaşları uyardı.

Saydan, “Bu süreçte herkes kendini ilaç ve tedavi uzmanı zannediyor. Herkes birbirine ilaç ve bitkisel ürün tavsiyesinde bulunuyor. İnternette bu tip ürünlerle ilgili satışlar ve paylaşımlar arttı. Bu tip ürünleri eczacınıza danışmadan almayın ve de kullanmayın!” dedi.

Saydan konuyla ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın kritik bir süreçten geçtiği şu günlerde herkesin tedbirli, sakin ve akılcı olması gerekiyor. Sosyal medyada ve internet gibi ortamlarda insanlar birbirlerine corona virüsüne iyi geldiği iddia edilen ilaç ve gıda takviyesi ürünleri öneriyorlar. Üstelik bitkisel olduğu için üstün özellikli ve de zararsız olduğunu iddia ediyorlar. Lütfen bunlara kulak asmayın. Dünyada bir kez daha görüldü ki, bilim ve tıbbın önüne hiçbir şey geçemez. Geçmemeli de!

Dünyada ve ülkemizde daha önce gördük ki, yanlış ilaç kullanımı ölümcül sonuçlar doğuruyor. Hasta iyileşeyim derken, rastgele kullandığı bitkisel ilaçlar yüzünden hayatını kaybediyor ya da vücudunda kalıcı hasar bırakıyor. Üstelik şimdi hayatımızın tam ortasına düşen corona virüsü hakkında kesinleşmemiş birçok bilgi var ve bu bilgilerden daha fazla yanlış bilgi ve bilgi kirliliği var. Corona virüsü için kanıtlanmamış hiçbir ilacı ya da doktorunuzun veya eczacınızın önermediği gıda takviyesini kullanmamalısınız. Zira, yanlış ilaç kullanımı da en az corona virüsü kadar ölümcüldür.

En büyük risk gruplarından biri olarak 7/24 sizlere hizmet vermeye çalışan biz eczacılar; internette dolaşan safsatalara inanmamanızı ve sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığımızın sözlerine kulak vermenizi istiyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle değil, eczacınıza danışarak ilaç kullanın!”

TEİS BASIN BÜROSU


Comments


bottom of page