top of page

ECZACILAR 10 GÜN SÜRECEK SIKINTIYA HAZIRLANIYOR!


İLAÇ EURO KURU, REEL EURO KURUNU YİNE YAKALAYAMADI

 

İLAÇ EURO KURU REEL KURUN YÜZDE 55’İNDE KALDI

 

İLAÇ EURO KURU 17,54 TL OLARAK BELİRLENDİ.

 

 

Cumhurbaşkanı Kararı ile  “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar ile ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 17,5483 lira olarak güncellendi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan tüm eczacı işverenler sendikası genel başkanı Ecz. Nurten saydan, “ilaç Euro kuru 14,0387 TL’den 17,5483’TL’ye yükseltildi. Belirlenen ilaç Euro kuru, reel kur olan 31,61 TL’nin ancak yüzde 55’ine ulaştı” dedi.  

İlaç Euro kurunun normal kura yetişemediğini belirten Saydan, bu durumun ilaçların piyasada bulunabilirliğini olumsuz etkilediğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

 “16 Aralık 2023 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak Türk Lirası cinsinden 1 (bir) Euro değeri 2023 yılı Aralık ayında %25 arttırılarak 17,5483 TL olarak belirlenmiş olup 25 Aralık 2023'te yürürlüğe girecek.

Belirlenen bu kur, mevcut reel Avro Kuru olan 31,61 TL 'nin ancak %55'ine ulaşabildi.

Bakanlıkça belirlenen Euro kuru son 8 yıldır, reel Euro kurunun %50'si oranında seyretmeye devam etmektedir. Bugün yaşanan "ilaç yoku" probleminin en temel sebebi budur. Kur seviyesinin güncel kurun çok altında kaldığı için piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşünüyoruz. Zira güncel kura göre Euro bugün itibariyle 31.62 TL seviyesinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların güncel kura göre ithalatında sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir.


ECZACILAR 10 GÜN SÜRECEK SIKINTIYA HAZIRLANIYOR!


Ayrıca bu kararın yürürlüğe girmesi 25 Aralık olarak belirlendiği için depolardan ilaç akışı bugün itibariyle oldukça azalmaya başladı. 10 gün süreyle biz eczacılar ne yapacağımızı kara kara düşünüyoruz.


İlacın ulaşılabilir ve bulunabilir olması zorunludur. Aksi halde hayati öneme sahip bir çok ilaç piyasada bulunamayacak duruma gelecek. İlacın sağlıklı bir şekilde piyasada bulunabilir olması için Euro kurunun güncellenmesinin ile yeterli olmayacağını; geçmiş yılların deneyimleri açıkça göstermektedir. Bir an önce yerli ilaç sanayi desteğinin artarak, üretime geçilmesi gerekiyor. Bunun sonucunda hem dışa bağımlılığımız azalacak hem de ilaç fiyat avantajı sağlanmış olacak.

 

TEİS BASIN BÜROSU/17/12/2023

 


 

Comments


bottom of page