top of page

BASIN AÇIKLAMASI…


basın acıklaması

TEİS UYARIYOR: İNTERNETTEN SAKIN İLAÇ ALMAYIN

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan,  tüm ilaç sanayisinin engellemek için çabaladığı  ”sahte ilaca” karşı vatandaşları uyararak, internetten alınan ilaçların sahte olmasının kaçınılmaz olduğunu, bu yüzden ilacın sadece eczaneden eczacıya danışılarak alınması gerektiğine dikkat çekti.

İlacın internetten alınamayacak ciddi bir ürün olduğunu dile getiren Saydan,  yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

”Dünya Sağlık Örgütüne göre; 430 milyon dolar olarak tahmin edilen sahte ve yasadışı  ilaç sektörünün en çok kullandığı yol internet satışıdır. İnternetten aldığınız ilaçların sahte olması kaçınılmazdır. TEİS olarak vatandaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyoruz;

İnternetten cazip reklamlarla satılmak istenen ,bitkiseldir zarar vermez diye lanse edilen, hatta bunlara meyve ,sebze ismi koyarak hergün yediğiniz ürünlere benzetilmeye çalışılan İLAÇLARA asla rağbet etmeyiniz ve kesinlikle kullanmayınız. İnternetten aldığınız ilaçlar sahte, kontrolsüz, denetimi olmayan ve de en önemlisi çoğunlukla Sağlık Bakanlığı ruhsatı bulunmayan ilaçlardır. Eğer bizim eczanelerimizde bulunan ilaçları internet yoluyla daha ucuza reçetesiz temin edebiliyorsanız bunlar da sahte ilaçlardır.  Bu ilaçları temin edip, kullanırsanız,  ya etkisi olmaz ya da sizlerin bazen ancak yıllar sonra fark edebileceğiniz telafisi mümkün olmayan zararlarıyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca İnternetten  aldığınız ilaç, başka kullandığınız ilaçlarla etkileşime girebilir, bunların etkisini azaltıcı/yükseltici etki yapabildiği gibi sizin sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Sizi etkileyen reklamlara inanarak, internetten ilaç almayınız, bunlar hiçbir şeyin takviyesi olamaz. Sadece doktorunuzun, eczacınızın tavsiye ettiği ilaçlara itibar edin. Zira ; Eczanelerde asla sahte ilaç bulunmaz.”

-SAĞLIK BAKANLIĞI İNTERNETTEN İLAÇ SATIŞINA KARŞI VATANDAŞI UYARSIN

Sağlık Bakanlığını internetten ilaç satışının önlenmesi için göreve çağıran Saydan, şöyle devam etti:

”İnternetten satılan ilaçlar için devlet tedbirler almaya çalışıyor, ama en önemlisi VATANDAŞLARIMIZIN BİLİNÇLİ OLMASI VE ASLA İNTERNETTEN İLAÇ SATIN ALIP KULLANMAMASIDIR. Bu yüzden Bakanlığımızın bu gibi satış yapanlara karşı yasal yaptırımları da  arttırarak, vatandaşlarımızın internet üzerinden satılan ilaçlara karşı ”kamu spotu”, ”afişler” ve kamuoyu açıklamaları hazırlayarak  uyarmasını, ilaçların sadece bunun bilimsel eğitimini yapmış eczacılardan alınacağını vatandaşlarımıza hatırlatmasını istiyoruz.

Çünkü bu gibi sahte ilaçlarla sağlığını kaybeden vatandaşlarımızın iyileşmesi için yapılacak tedavi giderleri sağlığa ayrılan bütçeyi hızla tüketecektir.”

TEİS BASIN BÜROSU  16/03/2013

http://www.saglikaktuel.com/haber/internetten-sakin-ilac-almayin-30755.htm

Comments


bottom of page