top of page

TEİS: Hasta yakınlarının omzundaki yük artıyorTüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) hasta alt bezi kullananlar için 1 Temmuz’dan itibaren aylık ücret ödeyeceğini belirtti. Yeni düzenlemeyle hastalara 2 aylık bez veren SGK'nın bunu 1 aya indirdiği belirtildi. SGK'nin ödeyeceği ücretin yükseltilmemesinin hasta yakınlarını mağdur edeceğini belirten Saydan, "Vatandaşlarımız, 1 Temmuz’dan itibaren SGK’nın ödediği bir aylık ödemeye istinaden hasta alt bezlerini yine eczanelerimizden, ama ücretli olarak temin edebilecekler. Vatandaşlarımıza bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını bildirmek istiyoruz" dedi.


Saydan, açıklamasında şunları kaydetti:

“SGK, hasta alt bezi kullananlar için 1 Temmuz’dan itibaren aylık ücret ödeyeceğini duyurdu. Hasta vatandaşına 2 aylık bez veren kurum bunun yerine bir aylık bez parası verecek. SGK, mevcut uygulamada bezin bir tanesinin 1,88 TL’sini karşılıyordu. Kurum tarafından karşılanan hasta bezi sayısı ise bir aylık 120 adet olarak belirlenmişti.

SGK’nın eczanelerimize ödediği ücret KDV dahil 243,65 TL‘dir. Zaten güncel bez fiyatlarına göre çok yetersiz olan bu ücretin artırılması beklenirken fiyatta güncelleme yapılmadan hayata geçecek yeni düzenleme ile bütün yük, bez kullanan hastası olan vatandaşın sırtına binecek. Uygulama öncesi dönemde, eczanelere reçete ve raporları ile başvuran hastaların iki aylık hasta altı bezleri eczaneler tarafından temin edilerek SGK’ya fatura edilmekte ve bedelleri eczanelere kurum tarafından ödenmekteydi. Uygulamayla birlikte vatandaşlarımız 1 Temmuz’dan itibaren SGK’nın ödediği bir aylık ödemeye istinaden hasta alt bezlerini yine eczanelerimizden ama ücretli olarak temin edebilecekler.

Senelerdir eczanelerimizden hasta yakınlarına bez alan vatandaşlarımıza, bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını, 1 Temmuz Cuma gününden itibaren yeni uygulamanın başlayacağını bildirmek istiyoruz.”


https://www.birgun.net/haber/teis-hasta-yakinlarinin-omzundaki-yuk-artiyor-390484


https://amp.artigercek.com/haberler/teis-baskani-saydan-hasta-yakinlarinin-omzundaki-yuk-artiyor


https://www.baskentgazete.com.tr/saglik/sgk-hasta-bezlerinin-ucretini-hastaya-verecek/haber-48344

https://saglikdunyasidergisi.com/haber/1_temmuzdan_itibaren_sgk_hasta_bezlerinin_ucretini_dogrudan_hastaya_verecek-13198.html


https://www.yeniasya.com.tr/yurt-haber/hasta-yakinlarinin-bez-yuku-artiyor_564923


https://www.gursesgazetesi.com/finans/recete-devri-bitti-sgk-hasta-yakinlarina-aylik-odeyecegini-acikladi-h87150.html

bottom of page