top of page

SGK BAŞKAN YARDIMCISINA YAPILAN BAŞVURUMUZ.


05-04-2022

TEİS2022-34
Sn. Lütfi AYDIN


T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

BAŞKAN YARDIMCISI

ANKARA


Konu: Medula Provizyon Sistemi’nde Yaşanan Sorunlar Hk.


Üye eczacılarımızdan gelen bildirim ve şikayetlerde; Medula Provizyon Sistemi’nde çeşitli sorunların yaşandığı anlaşılmaktadır. Şöyle ki;


Her ayın ilk 7 gününde; Medula’da reçete düzeltme işlemlerinin ancak saat 17:00 sonrasında izin verilmektedir. Dolayısıyla dönem sonlandırma sürecinde eczanelerde ciddi bir iş yüküne dönüşen bu sistemsel engel sebebiyle eczaneye başvuran ve sisteme hatalı girilen reçeteler düzeltilememekte ve ilgili hak sahibinin akşam 17:00’ye kadar beklemesi gerekmektedir.


Eczanelerimizde yaşanan bir diğer sorun; Medula’nın vefat etmiş hak sahipleri için provizyon vermesi sebebiyle, hasta yakını tarafından başvurusu geç yapılmış veyahut sıralı dağıtım ile reçetesi geç ulaşmış hak sahiplerinin vefat saati/günü sonrasında provizyon alınmış reçete bedellerinin Kurum tarafından eczane alacaklarından kesilmesidir.


Eczane pratiğinde iş akışı ve ilaç teminini aksatıp, hak kaybı ile kesintilere yol açan; haftanın ilk 7 günü reçete düzeltme işlemlerinde saat sınırlaması uygulamasının bir an önce sonlandırılmasını, vefat eden hak sahipleri için Medula’da eş zamanlı şekilde gecikmeksizin provizyon verilmesinin engellenmesi için gerekli geliştirmelerin yapılmasını ve Medula’da özellikle Pazartesi ve Cuma günleri yaşanan sistem kesintileri için ivedi biçimde önlem alınması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim.
Ecz. Nurten Saydan

TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

GENEL BAŞKANI

Comments


bottom of page