top of page

"Mikofenolat mofetil" Etken Maddeli İlacın Türkiye'deki Ticari Faaliyeti Sona Eriyor

Sendikamıza Roche firmasınca iletilen yazı ile Mikofenolat mofetil etken maddeli böbrek, kalp ve karaciğer nakli yapılan hastalarda akut organ reddinin profilaksisinde endike olan "Cellcept" ilacının Türkiye'de ticari faaliyetinin 31.08.2023 itibariyle sona ereceği bildirilmiştir.

 

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Sekreterliği


17 Ağustos 2023


Konu: Mikofenolat mofetil etken maddeli böbrek, kalp ve karaciğer nakli yapılan hastalarda akut organ reddinin profilaksisinde endike olan Cellcept ilacının Türkiye'de ticari faaliyetinin sona ermesi


Dünyada 125 yılı aşkın süredir, Türkiye'de 65 yıldır sağlık alanında faaliyet gösteren Roche, hastaların ilaca erişimini sağlamak hedefinin yanı sıra finansal sürdürülebilirliği sağlama taahhüdünü korumaktadır. Ne var ki, Türkiye'de uygulanan temel fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarına bağlı olarak dünyada hastaların erişimine sunulan Roche'un yenilikçi çözüm ve tedavilerini, Türk hastaların kullanımına sunamamanın derin üzüntüsünü yaşarken piyasada var olan ilaçlarımızın da devamlılığı konusunda büyük endişe duyuyoruz.


Akut organ reddinin profilaksisinde endike orijinal molekül olan mikofenolat mofetil etken maddeli Roche'un ruhsat sahibi olduğu Cellcept ürünü, 1999 yılından bu yana Türk sağlık ekosistemine hizmet vermektedir. Ne yazık ki, mevcut fiyatlandırma ve geri ödeme politikaları, Cellcept'in Türk hastalarına sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilmesine izin vermemektedir.


Roche'un otoritelerle karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulma ve Cellcept'in tedarikini sürdürme çabaları maalesef başarısız olmuştur. Mevcut durum koşullarında, Roche Müstahzarları San. A.Ş. olarak 31.08.2023 tarihi itibarıyla Cellcept ürününün piyasada mevcut tüm formlarının (250 mg kapsül ve 500 mg tablet) Türkiye'ye ithalatını ve Türkiye'deki ticari faaliyetini sonlandırma kararı aldık. İlgili resmi makamlara 24.04.2023 tarihinde tebliğ ettiğimiz bu kararımıza istinaden tüm paydaşlarımızı bilgilendirme sürecini başlatarak hasta mağduriyetini en aza indirgemeyi amaçlıyoruz.


Sendikanız bünyesindeki eczanelerin bilgilendirilerek Cellcept tedavisi alan hastaların tedavilerinin yeniden düzenlenmesi amacıyla hekimlerine başvurmaları gerekliliği konusunda iletişimin sağlanması için desteklerinizi rica eder, durumu bilgilerinize arz ederiz.


Roche olarak, hastaların tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlık alanında yenilikçi tedaviler sunmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.


Sorularınız için istanbul.info@roche.com veya 0212 366 90 00 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.


Saygılarımla,


Dr. Natasa Klicko

Roche İlaç Türkiye Genel Müdürü

Roche Müstahzarları San A.Ş Uniq İstanbul AyazağA Cad.

No:4 D/101

34396 Maslak - Sarıyer

İstanbul-Türkiye

Tel +90 212 366 90 00

Faks +90 212 285 22 00

 

Comments


bottom of page