top of page

MİLLİYET :‘GRİP AŞISI 65 YAŞ VE ÜZERİNE ÜCRETSİZ OLMALI’


‘Grip aşısı 65 yaş ve üzerine ücretsiz olmalı’

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 90 yaşında ya da kronik hasta dahi olsa vatandaşın grip aşının sistem tarafından karşılanmadığını söyledi.


AYKUT YILMAZ Ankara - “80 liralık aşı için insanlar mağdur oluyor” diyen Saydan, 65 yaş üstü hastaların tamamına ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlara ücretsiz grip aşısı imkânı tanınmasını istedi.


‘Piyango kadar zor

“Grip aşısının risk grubunda olan kişilere sistemde ücretsiz çıkması adeta piyango çıkması kadar zor” ifadesini kullanan Nurten Saydan, vatandaşların aşılarını olabilmek için aile hekimine gidip reçete yazdırdığını ancak sistemin uygun bulmadığını söyledi. Saydan, “Kronik hasta da olsanız 90 yaşında da olsanız Sağlık Bakanlığı’nın sistemi aşılarınızı şu anki sisteme göre karşılamıyor. Aile hekimlerinden aldığımız bilgiye göre yaklaşık 100 grip aşısı reçetesi yazma girişiminden ikisi sistem tarafından onaylanıyor” dedi. 90 yaşındaki bir hasta için sistemin “Hasta influenza açısından 1. öncelikli çok yüksek risk grubunda değildir. Hastanın durumu diğer öncelik grubu açısından ileride yeniden değerlendirilecektir” mesajı verdiğini belirten Saydan, şöyle konuştu:


‘Vatandaş mekik dokuyor’

“Neye göre değerlendirilecek? Zaten hasta yaşı itibarıyla risk grubunda. Kovid-19 salgını yeterince sağlığımızı olumsuz şekilde etkiliyor. Üstüne bir de grip aşıları yaptırılamayınca sağlığımız daha da riske girecektir. Aşılarını olmak isteyen çoğu yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız bu pandemi ortamında aile hekimi ve eczaneler arasında gereksiz yere mekik dokuyor. Bu durum hem salgın riskini artırıyor hem de vatandaşları yorarak zaman kaybetmelerine yol açıyor. Bu belirsiz durum halk sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturuyor.

TEİS olarak belirtmek istiyoruz ki, Sağlık Bakanlığı’nın biran önce sistemdeki kısıtlamaları kaldırarak, her yıl olduğu gibi 65 yaş üstü hastaların tamamına ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza ücretsiz grip aşısının reçetelenmesini sağlayacak sistemi kurgulayarak sorunu çözmesi gerekmektedir.”

https://www.milliyet.com.tr/gundem/grip-asisi-65-yas-ve-uzerine-ucretsiz-olmali-6606140bottom of page