top of page

KALİTELİ VE GÜVENİLİR MASKE ECZANELERİMİZDEN ALINIR...


PANDEMİYLE BİRLİKTE MASKE ÜRETİMİ VE SATIŞLARI ARTTI

KALİTELİ VE GÜVENİLİR MASKE ECZANELERİMİZDEN ALINIR


Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, pandemi döneminde maske, kolonya, dezenfektan gibi ürünlerin üretimden satışına kadar büyük artış gözlendiği görülüyor. Salgınla beraber maske satışlarında 144 kat artış olmuştur.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVİD-19 salgını nedeniyle maske kullanımının hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Daha önce sağlık çalışanlarının kullandığı maskeler pandeminin başlamasıyla beraber insanların günlük hayatına girdi. Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu ulaşımının kolaylaştığını fakat güvenirliğinin de azaldığının altını çizerek, Sağılığı riske atmamak için kaliteli ve güvenilir , Sağlık Bakanlığının Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile takip sistemine kayıtlı maskeler tercih edilmelidir. Bu sistem sayesinde standartlara aykırı maske bulunması mümkün değildir.

AŞILARINIZ TAM OLSA BİLE MASKEDEN VE HİJYEN KURALLARINA UYMAKTAN VAZGEÇMEYELİM

Saydan, “Güvenilir ve kaliteli maskelerin ambalajında gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunur” diyerek, açıklamasına şöyle devam etti:

“Pandemi döneminde, sağlık kurumlarında kullanılan maskeler her eve, her ortama girdi. Aşı olsanız bile salgından korunmanın birinci şartı olan maskelerin seçiminde çok dikkatli ve titiz olmak zorundayız.

Tercih edilen maskenin ihtiyacı tam ve doğru bir şekilde karşılaması için kaliteli olması gerekir. Kaliteli maske bazı özelliklerine dikkat edilerek anlaşılır. Maske alırken ilk olarak dikkat edilecek özellikler şunlardır:


-Kaliteli bir maskenin ambalajında gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunur. -Diğer detay ise filtrasyon sistemidir. Bu noktada 3 katlı maskeler her zaman daha avantajlıdır. Çünkü 3 katlı maskelerin orta katında çoğunlukla filtre görevi gören bir malzeme bulunur. -Maskelerde burun kısmında bir tel bulunması son derece önemlidir. Kalitesiz maskelerin çoğunda bu tel bulunmaz maske yüze tam oturmadığı için koruma sağlamaz ve kullanım sırasında bu kısım burun üzerine tam olarak yerleştirilmelidir. Aksi halde maskenin kenarlarında boşluklar kalır ve bu boşluklardan zararlı mikroorganizmalar girip çıkabilir.”


TEİS BASIN BÜROSU/12/08/2021

Comentários


bottom of page