top of page

HÜRRİYET :Nöbetçi eczanelerdeki yoğunluğa açıklama geldiMeltem ÖZGENÇ/ANKARA

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, özellikle nöbetçi eczanelerde meydana gelen, gece yoğunluğunun ve kuyrukların nedenini açıklarken, “Bunun sebeplerinden biri, vatandaşların acilde muayene ücreti ödemeyeceği yanılgısına düşerek hastanelere gündüz gitmek yerine, gece acile gitmeyi tercih etmelerinden kaynaklanıyor” dedi.

Saydan, Hürriyet’e şunları söyledi:

ÜCRET YÜZÜNDEN

“Hastanelerin acil servisleri, acil sağlık hizmeti gereken durumlar; nöbetçi eczaneler ise bu servislerden gelen, hastanelerde yatan, ilacı bitmiş veya acil ilaç ihtiyacı olan hastalar için 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Gündüzleri hasta yoğunluğu normal, ancak nöbetlerimizde salgın durumuna da bağlı olarak bu Yoğunluk artıyor. Vatandaşlarımız yanılgıya düşerek acilden giriş kaydı yapılan basit rahatsızlıklarına ilişkin müracaatlarında muayene ücreti çıkmayacağını düşünüyor. Bu da nöbetlerde ekstra bir hasta yoğunluğuna neden oluyor.

SGK mevzuatında, ‘Acil sağlık hizmetlerinden dolayı kişilerden muayene katılım payı ve ilave ücret alınmamaktadır’ maddesi bulunuyor, ancak bu, bütün acil başvurularını kapsamıyor. Hastane acillerinde üç renk mevcuttur. Sistem kapsamında acil servislerde hastalar önem sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alınmaktadır. Sadece ‘kırmızı alan’da kabul edilen hastalar muayene katılım payından muaftır. Muayene ücreti çıkmadığını zannederek gündüz poliklinik müracaatı yapmak yerine akşam veya tatil günlerinde hastanelerin acil servislerine başvuran vatandaşlarımız, hem acil servislerde gereksiz yoğunluğa sebep oluyor, hem de boş yere mesai saatinin bitmesini bekleyerek yine de muayene katılım payı ödüyorlar.”

HASTANELERDE RENKLER VE KATILIM PAYLARI

KIRMIZI ALAN: Bu alan ambulansla gelen öncelikli hastaları örneğin Trafik kazaları, kalp krizi, beyin kanaması şüphesi, ciddi solunum zorluğu, kesici-delici alet yaralanmaları gibi aciliyeti yüksek hastalar içindir. Bu alan muayene katılım ücreti olmayan tek alandır.

SARI ALAN: Kişinin geçirdiği bir kaza, travma, kırık vakaları, karın ağrısı çekenler gibi müdahalesi beklemeye müsait olan hastalar içindir. Sarı alana yönlendirilen hastalar, müdahaleden önce bir süre bekleyebilirler. Bu alandan muayene katılım ücreti alınır.

YEŞİL ALAN: Grip, ateşli hastalar, ayakta yürüyerek gelen mide bulantısı çeken hastalar gibi aciliyeti olmayan hastalardır. Bu kişilerden de muayene katılım ücreti alınır.

BASIN AÇIKLAMASI

TEİS: ACİL SERVİSLER VE NÖBETÇİ ECZANELERDEKİ YOĞUNLUĞUN ÖNEMLİ SEBEBİ YANLIŞ BİLGİ !


HER ACİL BAŞVURUSUNDAN MUAYENE ÜCRETİ ALINMAYACAĞI YANILGISI YOĞUNLUĞA SEBEP OLUYOR!


Son zamanlarda nöbetçi eczanelerde yaşanan yoğunluk gündemi meşgul ederken, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Saydan, bu yoğunluğun önemli sebeplerinde birinin de vatandaşların acilde muayene ücreti ödemeyeceği yanılgısına düşerek hastanelere gündüz gitmek yerine gece acile gitmeyi tercih etmelerinden kaynaklandığını söyledi.

Hastanelerin acil servislerinin, acil sağlık hizmeti gereken durumlar için olduğunu söyleyen Saydan, nöbetçi eczanelerin ise bu servislerden gelen, hastanelerde yatan, ilacı bitmiş veya acil ilaç ihtiyacı olan hastalar için 7 gün 24 saat hizmet verdiğini belirtti.

Saydan konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Gündüzleri hasta yoğunluğu normal ancak, nöbetlerimizde salgın durumuna da bağlı olarak bu yoğunluk artıyor. Vatandaşlarımız yanılgıya düşerek ACİL ‘den giriş kaydı yapılan basit rahatsızlıklarına ilişkin müracaatlarında muayene ücreti çıkmayacağını düşünüyor. Bu da nöbetlerde ekstra bir hasta yoğunluğuna neden oluyor.

SGK mevzuatında: acil sağlık hizmetlerinden dolayı kişilerden MUAYENE katılım payı ve ilave ücret alınmamaktadır. Ancak, bu bütün acil başvurularını kapsamıyor. Hastane acillerinde 3 renk mevcuttur. Sistem kapsamında acil servislerde hastalar önem sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alınmaktadır. Sadece Kırmızı Alanda kabul edilen hastalar muayene katılım payından muaftır.

Muayene ücreti çıkmadığını zannederek gündüz poliklinik müracaatı yapmak yerine akşam veya tatil günlerinde hastanelerin Acil servislerine başvuran vatandaşlarımız hem acil servislerde gereksiz yoğunluğa sebep olmakta hem de boş yere mesai saatinin bitmesini bekleyerek muayene katılım payı ödemekteler. Tüm dünyada olduğu gibi acil servisler hayati öneme haiz durumlarla kaza ve yaralanmalar gibi acil durumlar için kullanılması gerektiğinden vatandaşlarımızın da Acil servise müracaat konusunda bu bilgiler ışığında daha bilinçli ve duyarlı davranacağına inanıyoruz.”


HASTANE ACİLLERİNDE 3 RENK MEVCUT !

HANGİ RENKLİ ALANA HANGİ HASTA GİRECEK?


KIRMIZI ALAN: Bu alan ambulansla gelen öncelikli hastaları örneğin trafik kazaları, kalp krizi, beyin kanaması şüphesi, ciddi solunum zorluğu, kesici-delici alet yaralanmaları gibi aciliyeti yüksek hastalar içindir. Bu alan MUAYENE KATILIM ÜCRETİ olmayan TEK alandır. Bu alan dışındaki acil başvuruları Muayene Katılım Payına tabidir.


SARI ALAN: Kişinin geçirdiği bir kaza, travma, kırık vakaları, karın ağrısı çekenler gibi müdahalesi beklemeye müsait olan hastalar içindir. Sarı alana yönlendirilen hastalar, müdahaleden önce bir süre bekleyebilmektedir ve MUAYENE KATILIM ÜCRETİ alınan alandır.

YEŞİL ALAN: Grip, ateşli hastalar, ayakta yürüyerek gelen mide bulantısı çeken hastalar gibi aciliyeti olmayan hastalar bu alana alınacak olup MUAYENE KATILIM ÜCRETİ alınmaktadır.”


TEİS BASIN BÜROSU/05/01/2021


コメント


bottom of page