top of page

Güncel İlaç Tedarik ve Reçete Uygulamaları Hakkında

DEĞERLİ ÜYELERİMİZ ,

Sizlerden gelen sorular üzerine güncel durumda reçetelenmesinde artış görülen ürünlerin tedariki ve kayıtlarıyla ilgili bilinmesi gereken hususlar sendikamızca aşağıda sıralanarak bilgilerinize sunulmuştur.

  • Hidroksiklorokin (Tablet), Tosilizumab (Flakon), Lopinavir+ Ritonavir (Flakon&Tablet), Askorbik Asit (Ampul) etken maddeli ürünlerin ecza depolarından tedariki için ilgili ürünlere ait reçetelerin "Reçetem Sistemi"ne girişinin yapılıp, Reçetem Sistemi'ndeki "Elden Sat" butonuna basılmış olması gerekmektedir. İlgili karekod; eczane GLN'sinin üzerine aktarıldıktan sonra Reçetem Sistemi'nde de kayıt düzeltilip Medula'dan aktarım yapılmalı ya da elden satış olarak kayıt sonlandırılmalıdır.

  • Hidroksiklorokin (Tablet), Tosilizumab (Flakon), Lopinavir+ Ritonavir (Flakon&Tablet), Askorbik Asit (Ampul) etken maddeli ürünlerin ecza depolarından tedarikinde İTS üzerinden günlük toplam kota uygulaması bulunmamaktadır. Reçetem Sistemi'ne kaydı yapılan reçetelerdeki adetler kadar ürün alımınına İTS üzerinden müsaade edilmektedir.

  • Hidroksiklorokin (Tablet), Tosilizumab (Flakon), Lopinavir+ Ritonavir (Flakon&Tablet), Askorbik Asit (Ampul) etken maddeli ürünler eczane stokunda mevcut ise doğrudan bu ürünlerin Medula kaydı yapılarak verilebilmektedir. Reçetem Sistemi'ne kayıt yapılması sayesinde; satılan ürünün yerine depodan yenisini almak mümkün olmaktadır.

  • Hidroksiklorokin (Tablet), Lopinavir+ Ritonavir (Flakon&Tablet), etken maddeli ürünler Medula'da Ayaktan Reçete kapsamında raporsuz karşılanamamaktadır.

  • Hidroksiklorokin (Tablet), Tosilizumab (Flakon), Azitromisin (Tablet) etken maddeli ürünler Reçetem Sistemi'nde Ayaktan Reçete kapsamında raporsuz kayıt edilememekte olup, Azitromisin (Tablet) etken maddeli ürünlerle ilgili değişiklik yapılması gündemdedir.

  • Azitromisin (Tablet) etken maddeli ürünlerin ecza depolarından tedariki için gerekli olan Reçetem Sistemi'ne reçete kaydı işlemi bugün itibariyle kaldırılmıştır. Ecza depolarından son günlerde tedarik edilmiş fakat İTS'de karekodları ilgili ecza deposu üzerinde kayıtlı kalan ürünler var ise; faturaların ecza depoları tarafından tekrar satış bildirimlerinin yapılıp eczanelerce tekrar alım bildirimlerinin yapılması gerekmektedir.

  • Askorbik Asit (Ampul), Azitromisin (Tablet), Oseltamivir (Tablet & Süspansiyon), Klaritromisin (Tablet) etken maddeli ürünler eskiden olduğu gibi; kullanılan eczane yazılımınız üzerinden "reçeteli satış" işlemi ile kayıt edilip, İTS satış bildirimleri yapılabilmektedir. Askorbik Asit (Ampul) etken maddeli ürünü depodan tekrar sipariş verebilmek için ek olarak Reçetem Sistemi'ne de kayıt edilmesi gerekmektedir.

  • Hidroksiklorokin (Tablet), Tosilizumab (Flakon), Lopinavir+ Ritonavir (Flakon&Tablet), etken maddeli ürünler "Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini" uygulaması kapsamında karşılanırken Reçetem Sistemi'nde "Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Temini"seçeneği işaretlenmeden standart manuel reçete kaydı yapılmalıdır. Bu ilaçlar için hastanın son altı ayda ilgili ilacı reçeteli almış olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  • Hidroksiklorokin (Tablet) etken maddeli ürünün Reçetem Sistemi'nde ilaç kullanım raporu kaydı yapılırken ilgili etken madde; P01BA02 koduyla seçilebilmektedir.

  • Hidroksiklorokin (Tablet), Tosilizumab (Flakon), Lopinavir+ Ritonavir (Flakon&Tablet), Askorbik Asit (Ampul) etken maddeli ürünler; eğer eczane stokunda mevcut ise doğrudan Medula'ya kayıt edilip hastaya verilebilmekte olup Reçetem Sistemi'ne kayıt zorunluluğu yoktur. Şayet eczane stokunda ürün yoksa ve tedarik edilmesi de gerekiyorsa Reçetem Sistemi'ne kaydı gerekmektedir.

TEİS MEVZUAT KOMİSYONU


Comments


bottom of page