top of page

ECZANELERDE SAHTE ÜRÜN OLMAZ,İnternette satılan sahte güneş kremlerine dikkatİnternette satılan sahte güneş kremlerine dikkat


Eczacılar, internet üzerinden satışı yapılan sahte güneş kremlerinin akneden yağlanmaya, tahrişten kansere kadar pek çok soruna neden olabileceği konusunda uyardı.

üm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), internet üzerinden satışı yapılan sahte güneş kremlerine dair açıklama yaptı. Alışverişlerini eczanelerden yapmaları noktasında yurttaşları uyaran TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Vatandaşlarımız bu ürünleri eczanelerden almalı. Çünkü eczanelerimizde sahte ürün bulunmaz” dedi.

Yaz aylarının gelmesi beraberinde çok sayıda yurttaşın güneş kremi satın aldığını ifade eden Ecz. Saydan, "Son zamanlarda bir takım güneş ürünlerinin sahtelerinin piyasada satıldığı haberleri gündemde. Vatandaşlarımıza bu tür ürünleri eczanelerde almalarını tavsiye ediyoruz, çünkü eczanelerimizde sahte ürün bulunmaz.Tüketimin bu kadar büyümesi güvensiz kozmetik ürünlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternet gibi ortamlarda çok sayıda kalitesiz, sahte ürünlerin olması ve tüketicilerin bu ürünleri kullanıp zarar görmesi bizleri son derece endişelendiriyor" diye konuştu.

ECZANELERDE SAHTE ÜRÜN OLMAZ

Eczane dışında özellikle internetten satılan bu ürünlerin takip ve denetim altına alınmasının kamu sağlığı açısından önemli olduğuna vurgu yapılan açıklamada TEİS Genel Başkanı Ecz. Saydan şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından internet denetimleri de etkin bir şekilde yürütülmektedir. Kozmetik ürünlerin tanıtım ve satışına yönelik denetimler piyasada, üretim yerlerinde, internet, TV, radyo gibi her türlü mecrada yapılmaktadır. Güneş kremleri, yurt dışından ithal edilen ve fiyatları yüksek olan ürünler olduğu için internet üzerinden satılan sahte güneş kremleri vatandaşlarımıza cazip gelebilir.”

“BAKANLIK DENETİMİ DAHA SIK OLMALI”

Açıklamasında ucuza satılan sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı açısından büyük tehlike barındırdığına da vurgu yapan Ecz. Saydan, “Ciltte akne, yağlanma, tahriş ve kanser gibi hastalıklara yol açabilir. Vatandaşlarımız ürünlerini eczanelerden gönül rahatlığıyla alabilirler. Vatandaşlarımız kozmetik ürünlerin reklamlarından olumsuz etkilenip bunları internet gibi ortamlardan alarak bilinçsizce tüketebiliyor. Bu yüzden, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetiminin sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya devam etmesi gerekiyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Comments


bottom of page