DİYABET HASTALARININ SORUNU TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE TAŞINDI..


Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

Diyabet hastaları için kullanılan Heberprot-P 75 flakon isimli ilacın fatura bedellerinin meslektaşlarımızı zarara uğratacak şekilde ödeme yapılması konusu eczacı milletvekillerimize iletilmiş ve Bursa milletvekilimiz Erkan Aydın tarafından TBMM de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için soru önergesi verilmiştir.Soru önergesi aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

TEİS YÖNETİM KURULU

Tarih:09.06.2016/4496

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

                                                                                               Erkan Aydın

                                                                                                                  Bursa Milletvekili

Türkiye’de yaklaşık 5 milyon 200 bin şeker hastası bulunuyor ve söz konusu hastaların 1 milyon 200 bini diyabetik ayak yarası riski taşıyor. Diyabetik ayak, diyabetin en ciddi ve en ağır komplikasyonlarından biri özelliğini taşıyor.  Diyabetli kişilerin yaklaşık %50’si tüm yaşamları boyunca diyabetik ayak gelişme riski altında bulunuyor. Bu tür hastalar tedavi olmazlarsa, iyileşmeyen yaralar ayaklarda kangrene yol açıyor ve hastalar ayaklarını kaybedebiliyor.

Ancak SGK halk arasında şeker ayak denilen “diyabetik ayak ülseri” hastalığı bulunan hastaların tedavisinde kullanılan ilacın parasını yarı fiyattan geri ödüyor. Oysa Reçetelere yazılan ilaçların fiyatları Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve fiyat değişikliği düşüş veya artış olduğu zamanda Bakanlığın verdiği tarihler reçetelerde geçerlidir. SGK, bir geri ödeme kurumudur, ilaç fiyatlarında Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği rakamlara ve geçerli olduğu tarihlere bağlı olarak vatandaşlara veya eczanelere ödeme yapmak zorundadır.

Bu bağlamda:

  1. SGK Mart ayına ait reçeteleri 4.404.05 lira yerine 5 Nisan’da geçerli olan 2.210.98 liradan ödemektedir. Yürürlükte olan mevzuata göre ilaç fiyatlarının reçete tarihinde geçerli olan fiyata göre ödenmesi gerekmektedir. Hukuki olmayan bu uygulamanın gerekçesi nedir?

  2. Standart kullanımı 8 hafta olan, maksimum kullanımı 12 haftayı geçmeyen bu ilaç için hastalığı olan vatandaşlar ve eczaneler mağduriyet yaşamaktadır. Bu mağduriyeti gidermeyi planlıyor musunuz?

  3. Uygulama devam ettiği takdirde çok sayıda hasta daha da ağırlaşacak ayaklarından olma riski taşıyacaktır. Buna rağmen SGK hukuki olmayan uygulamayı sürdürecek midir?

SORU ÖNERGESİ  (PDF format)

#onecikan