top of page

BASIN AÇIKLAMASI:İLAÇLAR ECZANELERDEN ALINMALI, ÇÜNKÜ ECZANELERDE SAHTE İLAÇ BULUNMAZ!


KAÇAKÇILAR İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYIYOR !


TEİS’TEN VATANDAŞLARA SAHTE İLAÇLARA KARŞI DİKKATLİ OLUN UYARISI


TEİS: İLAÇLAR ECZANELERDEN ALINMALI, ÇÜNKÜ ECZANELERDE SAHTE İLAÇ BULUNMAZ!


İstanbul’da Piyasa değeri 7.5 milyon liralık sahte ilaç ele geçirildi. Yakalanan bu sahte ürünlerin içinde COVİD-19 tedavisinde kullanılan ilaçların yanı sıra yağ yakıcı, zayıflatıcı, kilo aldırıcı ve hormon geliştirmeye yarayan 445 bin 195 adet ilaç bulunuyor.

Toplum olarak pandemi sürecini en hasarsız biçimde atlatmaya çalıştığımız şu günlerde dahi sadece para kazanma amacı güden ve ehil olmayan kişi veya kişilerin insan sağlığının hiçe saydığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Her zaman söylediğimiz gibi ilaç ehil olmayan yerlerden ya da kişilerden alınmamalı. Bu konunun uzmanı olan eczacı danışmanlığında eczanelerden alınmalı. Çünkü eczanelerimizde sahte ilaç bulunmaz” dedi.

Sahte ilaç pazarının yüksek kar getirmesi ve tüketicinin kolaylıkla bu ürünlerin orijinal olduğuna inandırılmaları sahte ürün ticareti yapanlar için ortamı daha da cazip hale getirdiğini söyleyen Saydan şöyle devam etti:


SAHTE İLAÇLARIN BAŞINDA ZAYIFLAMA İLAÇLARI GELİYOR

“Bu ilaçlar merdiven altında üretilip satılabiliyor. İnternet ve benzeri platformlarda özendirici reklamları yapılarak bu ürünler halka sunuluyor. Kaynağı, üreticisi, saklama şartları bilinmeyen ve gerekli inceleme ve analizleri yapılmamış bu ürünlerin satılması, halk sağlığı açısından büyük riskler taşıyor. Ülkemizde sahte ilaçların başında zayıflama ilaçları, afrodizyak etkili ilaçlar, saç ürünleri ve hormonlar başı çekiyor.

Sahte ilaçlar, etkisizlik, eksik tedavi, beklenmeyen yan etkilere, zehirlenmelere ve hatta ölümlere neden olabiliyor. Bu yüzden vatandaşlarımız, ilaçlarını kesinlikle eczanelerden temin etmeliler.

Eczanelerimizdeki ilaçlar İlaç Takip Sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığı'nın takip ve kontrolü altındadır. Eczanelerimizdeki her bir ilacın üstünde T.C. kimlik numarası gibi karekodu bulunmaktadır. Yine Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir uygulama ile vatandaşlar eczanelerimizden aldıkları ilaçların karekodlarını akıllı cep telefonları ile kontrol edebilmektedir. Dolayısıyla eczanelerden sahte ilaç alınması söz konusu olmadığı için vatandaşlarımız ilaç temin ederken sağlıklarını riske atacak yollardan uzak durmalıdır.

Halk sağlığına ciddi bir tehdit oluşturan eczane dışında ilaç satışına izin verilmemeli ve bu konuda ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.”


TEİS BASIN BÜROSU/23/09/2021


Comentários


bottom of page