top of page

BASIN AÇIKLAMASI


ECZACININ STOKLARINI DEĞİL ECZA DEPOSUNUN STOKLARINI AÇIN!

ECZA DEPOSUNUN STOKLARI AÇILIRSA KANSER İLACINA ERİŞİM KOLAYLAŞIR

Birkaç ay önce sağlık otoriteleri, tamoksifen sitrat hammadeli ilaçta yaşanan sorunun çözüleceği bilgisini verdiği halde sorun hala devam ediyor. 

Son günlerde basında da yer aldığı gibi, başta tamoxifen sitrat hammaddeli kanser ilacı olmak üzere diğer birçok ilacın tedariğinde yaşanan sorun nedeniyle tüm eczacılar ve hastalar mağdur oluyor.

Bu sürecin başlıca sebebinin ilaç fiyatlandırma politikasında izlenen yanlış tutum olduğunu söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Özellikle ithal edilen birçok ilaçta üretici ve aracı paydaşlar maliyeti karşılamadığı noktada ilacı üretmekten ya da tedarikten vazgeçmektedirler” dedi.

Saydan ilaç fiyatlarında uygulanan Euro kurunun 2.34 TL olduğunun hatırlatarak, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Euro kurunun 4 TL’ye ulaşmış olduğu ekonomik gerçeğine karşın, ilaç fiyatları belirlenirken baz alınan Euro kuru hala 2.34 TL seviyesindedir. Bu durum; maalesef tüm sektöre dengelenmesi imkansız bir yük getirmektedir.

Bu zorlayıcı ekonomik durum ortadayken, kamuoyunda ilaç temininde yaşanan aksaklıkların; eczanelerden kaynaklandığı, eczacıların bu ilaçların piyasaya arzına engel olduğu şeklinde yapılan asılsız haberler bizleri derinden üzmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan protokol gereği devlete iskonto yapma sözü vermesine rağmen bu iskontoyu yapmayan ilaç firmalarının ürünlerini dahi; değil kârsız, zararına satmaya devam edip kamu sağlığını herşeyin üstünde tutan biz eczacıların ilaçları stok yapıp satmadıklarını beyan etmek kabul edilebilir bir durum değildir.

İLAÇ ECZANEYE GELMİYOR

Vatandaşın ilaca ulaşamamasındaki tek engelin; ilacın eczanelere gelmemesi olduğunu belirten Saydan şöyle devam etti:

“Konuyla ilgili olarak ülkemizin ilaç politikalarının başı olan TİTCK tarafından Ocak ayında yapılan duyuru ile; bahse konu ilaç temin sıkıntısının firma ve depolardan kaynaklandığının altı çizilmişken, üretilen tüm beşeri tıbbi ürünlerin üretim bandından son kullanıcıya kadar nerede olduğu bilgisi, dünyada sadece ülkemizde uygulanan İlaç Takip Sistemi’yle anlık olarak takip edilirken, ilgili ürünlerin hangi firmanın ya da ecza deposunun stoğunda ne kadar süre kaldığı da ortadayken, sanki ilacı saklayanlar eczacılarmış gibi eczanelerin İlaç Takip Sistemindeki ürün stok kayıtlarının vatandaşlara açılması, çözümden uzak ve adeta eczaneleri hedef göstermeye yönelik bir eylemdir. Asıl yapılması gereken; ecza depolarının İlaç Takip Sistemi’ndeki stok kayıtlarının eczane eczacılarına açılmasıdır. Bu sayede de eczacıların başka şehirlerdekiler dahil, ilacın bulunduğu depoyla irtibatını hızlandırarak ilaca ulaşmadaki engelin bir nebze de olsa ortadan kaldırılmasıdır.”

Halkın birincil sağlık danışmanı olan eczacıların kamu sağlığını her şeyin üstünde tuttuğunu ve hiçbir hastanın tedavisinin bu ve benzeri sorunlar sebebiyle yarım kalmasını istemediklerini belirten Saydan, “Bulunmayan ilaç sorununun kalıcı çözümünün ilaç fiyatlandırma politikasında iyileştirme yapılması gerektiğinin altını bir kez daha önemle çizmek istiyoruz. Zira bu yöntem ilaç harcamalarını değil,  ilaç kullanımını kısıtlamaktadır. Gereksiz ilaç harcamalarından tasarruf olur ama kullanılması gereken ilaçtan tasarruf olmaz” dedi.

TEİS BASIN BÜROSU/25/08/2017

MİLLİYET ANKARA


SONSÖZ


HABER EKSPRES


24 SAAT


Comments


bottom of page