top of page

BASIN AÇIKLAMASI….


eczaci-ve-optisyenler-sgk-amp-apos-yi-amp-apos-haksiz-kesinti-amp-apos-yapmakla-sucladi

SGK’NIN KANUN TANIMAZ TAVRI, ECZACILARI CEZALANDIRIYOR ;

BEDELİ 21 MİLYON TL !

         76 milyonun beklediği torba yasa geçtiğimiz günlerde çıktı, ancak bu yasanın getirdiği aflardan eczacılar ve optisyenler yararlanamıyor. Zira SGK, eczacıların ve optisyenlerin prim borçlarının hepsini, 16 Eylül 2014’de fatura alacaklarından tahsil etti.

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, eczacıların torba yasa ile getirilen af ve yapılandırmalardan neden yararlanamadığını sorarak, “Eczacılar bu devletin üye evlatları mı?” diye sordu.

         Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

         “SGK, sağlıkta hizmet sunumu aldığı eczacıların ve optisyenlerin prim borçlarını yeni çıkan af yasasından adeta yararlanmasınlar, yapılandırıp taksitlendirmesinler, faiz indirimlerinden yararlanmasınlar diyerek, 16 Eylül 2014’de fatura alacaklarından prim borçlarının tamamını kesti.   

         Devletimiz eczanelerimizi açarken bize hibe kredi vermiyor, bizler eczanelerimizi kendi imkanlarımızla açıyoruz. Eczane sermayelerimiz kendi öz birikimlerimiz ve emeklerimizdir. Vatandaşlara 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz, ayrıca SGK’nın binlerce liralık muayene ücretini topluyoruz , ama SGK bizi hiç prim ödemeyen sigortalılara tanınan haktan bile mahrum ediyor.

ECZACILAR ÜVEY EVLAT MI?

         Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak soruyoruz: Niçin üye ve meslektaşlarımız torba yasa ile getirilen af ve yapılandırmalardan yararlanamıyor? Adeta yangından mal kaçırır gibi, eczacıların prim borçları tam faizleri ile ve tamamı olmak şart ile eylül ayında kendilerine yapılan ödemeden kesilmiştir. 16 Eylül’de hesaplarına yatırılan ilaç faturalarını gören meslektaşlarımız şok yaşamıştır. Çoğu, Bağ-kur prim farkından doğan borç kesintileridir, hatta yatırılacak primi dahi önceden kesilen meslektaşlarımız bulunmaktadır. İlaç aldığı depoya yazdığı çek karşılıksız çıkan meslektaşımız ne yapacak? Hiçbir tebligat yapılmadan çoğunluğu küçük sermayeli eczanelerimizden ve optisyenlerden SGK kasasına hiçbir aftan yararlandırılmadan 21 milyon lira toplanması hukuka ve adalete uygun olmadığı gibi etik de değildir.

ECZACILAR SGK’NIN KURBANI OLDU

         Bildiğiniz gibi önümüz kurban bayramı ve bizler bayram gelmeden adeta SGK’nın uygulamasının kurbanı olduk. Torba yasadan faydalanmak SGK’ya sağlık hizmeti sunan eczacıların da hakkıdır.

         TEİS olarak, kurumun adaletsiz yaptığı kesintileri, TBMM tarafından  çıkartılan torba yasaya uygun olarak yapılandırılmasını, faizlerinin aşağıya çekilmesini ve yapılan haksız kesintilerin üye ve meslektaşlarımıza geri ödenmesini istiyoruz

         TEİS BASIN BÜROSU/19/09/2014

bottom of page