top of page

BASIN AÇIKLAMASI…


BASIN 1

İLAÇTA HIRSIZLIĞA KARŞI AMBALAJ STANDARDI GETİRİLMELİ..

TEİS: ECZANE VE HASTANE İLAÇLARININ AMBALAJLARI FARKLI OLMALI..

         Geçtiğimiz haftalarda Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde kanser tedavisinde kullanılan ilaçların çalındığı haberleri gündemdeyken, şimdi de, Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri olan Ankara Onkoloji Hastanesi’nden binlerce liralık kanser ilaçları çalındı.

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan hastaların mağdur olmasına neden olan ve neredeyse çeteleşen ilaç hırsızlığını kınayarak, “Bu olayların önüne geçmek için ilaç ambalaj standardı getirilmesi gerekiyor” dedi.

         Ecz. Nurten Saydan, Türkiye’de bir ilaç ambalaj standardı bulunmadığını, bunun hemen yapılması gerektiğini belirterek, “Hastane eczanelerinin ilaç ambalajlarının, piyasadan farklı ve ekonomik olması gerekiyor. Aksi takdirde yaşanan suiistimaller artarak devam edecektir” dedi.

         Saydan konuyla ilgili şunları kaydetti:

         “Ülkemizde iki tip eczane bulunmaktadır: Hastane eczaneleri ve serbest  eczaneler. Hastane eczaneleri, hastanelerin içinde olan sadece yatan hastanın ilaçlarını, hastaneler için hazırlanmış olan özel ambalajlı yani ekonomik ambalajlı ilaçların, yine yetkili eczacıların eliyle verildiği yerlerdir.

         Bütün gelişmiş ülkelerde, yatan hastaların ilaç ve medikal ürünleri hastane içindeki eczanelerden ve yetkili eczacılar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla, hastanede yatmakta olan hastaların ilaçlarının acil olarak verilmesini, hasta ve yakınlarına külfet getirmemeyi ve en önemlisi devletin bütçesine tasarruf sağlamayı amaçlamaktadır. Hastane eczanelerinden verilecek, hastane ambalajlı ilaçların devlet bütçelerine katkısı fazladır.

         Eğer eczanelerimizde satılan ürünler hastane eczanelerinden verilmeye çalışılıyorsa, bu daha önce yaşanan suiistimallerin artarak devamına yol açacaktır. Hastane eczanelerinin ilaçlarının ambalajları, piyasadan farklı olmak ve ekonomik olmak zorundadır.

         İlaçların hastane ilaçları ve eczane ilaçları olarak ayrılması gerekmektedir. Hastane eczanelerinde bulunan ilaçlarla eczanelerimizde sattığımız ilaçların ambalajlarının aynı olmaması gerekmektedir. Hem ambalajı hem de görüntüsü açısından farklı olmak zorundadır.

         Eczanelerde satılması gereken ilaçların nasıl bir listesi varsa, Bakanlık hastanede satılması gereken ilaçların da bir listesini yapmak zorundadır.

         Bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi hastane eczanelerinde verilebilecek “ilaç listelerinin” ve bu ilaçların “ambalaj şekillerinin “ standardize edilmesi gerekmektedir.”

TEİS BASIN BÜROSU/05/11/2014

Comments


bottom of page