top of page

BASIN AÇIKLAMASI


1eb33e8267a2faebacb1a8338769328a

DİYABET HASTALARININ İLAÇ SORUNU HALA ÇÖZÜLEMEDİ

TEİS: “KURUM SORUNU ÇÖZMEK İÇİN HASTALARIN AYAKLARININ KESİLMESİNİ Mİ BEKLİYOR?”

         SGK, diyabet hastalarının ilacının fiyatını mevzuatlara aykırı olarak yarı fiyattan ödediği için firma tarafından ilaç getirilmiyor ve hastalar bu hayati ilaca ulaşamıyor. Bu sebeple diyabetik ayak ülseri bulunan hastaların ayakları kesilme tehlikesi ile karşı karşıya.

         Son tahminlere göre Türkiye’de yaklaşık 5 milyon 200 bin şeker hastası bulunmaktadır ve bunların yaklaşık 1 milyon 200 binin diyabetik ayak yarasına sahip olma risk kotasında olduğu bilinmektedir.

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, SGK’nın diyabetik hastaların ilacını yarı fiyattan ödediğini belirterek, “Kurum sorunu çözmek için hastaların ayaklarının kesilmesini mi bekliyor” diyerek tepki gösterdi.

         Saydan konuyla ilgili şunları söyledi:

         “Halk arasında şeker ayak denilen “açık diyabetik ayak ülserleri” bulunan hastaların tedavisinde kullanılan ilacın parası SGK tarafından “kurum menfaati” sebebine dayandırılarak yarı fiyattan ödenmektedir.

         İlacı kullanma mecburiyetinde olan hastalar ve bu ilacı hastalarına veren eczacıların ilaç bedelleri “kurum menfaati” bahanesi ile tam olarak ödenmemesi kabul edilebilir bir durum değildir.

         Bu ilaç bir ağrı kesici veya vitamin değildir, ayaklarını kaybetmek durumunda olan ve hastanede yatan hastalarımıza kalp, damar cerrahları tarafından hastane ortamında uygulanan bir ilaçtır.

         SGK “kurum menfaati” gerekçesiyle ilacın bedelini ödemeyi kabul etmeyince hem bugüne kadar bu ilacı veren meslektaşlarımız hem de ilacı para ödeyerek alan hastalarımız paralarını geri alamamışlardır. Bundan sonra ilacının parasını tam olarak alamayacağını gören firma da ilacı ülkemize getirmekten imtina etmektedir. Bu nedenle hastalarımız ilaca artık hiç ulaşamamakta ve ayaklarının kesilmesi tehlikesini her gün daha fazla hissetmektedir.

HİÇBİR HASTANIN ORGANI EKONOMİK GEREKÇELER NEDENİYLE FEDA EDİLEMEZ

         Bu durumdaki hiçbir hastamızın ayaklarının “kurum menfaati” gibi bir nedenle kaybedilmesi kabul edilebilir değildir. Harcanan paralar yerine konulabilir ama kaybedilen organlar bir daha yerine konamaz. Ve insan sağlığı hangi kurum olursa olsun tüm kurumların menfaatlerinden daha kıymetlidir.

         Daha önce asli görevlerini yaparak hastalarına ilaçları veren meslektaşlarımızın ve ilacı parasını ödeyerek alan tüm hastalarımızın kurumdan alacaklarının tam olarak ödenmesi kurumun yasal zorunluluğudur. Derhal ödemeler tam olarak yapılmalı ve kimsenin mağdur edilmemesi için gerekli önlemler alınmadır.

         TEİS olarak hastalarımızı ve meslektaşlarımızı mağdur eden bu durumun derhal düzeltilmesi için Sağlık Bakanımızı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızı göreve davet ediyoruz. Çünkü vatandaşlarımızın hayatını tehdit eden bu durumun “kurum menfaati” gibi bahanelerle geciktirilmeyecek kadar önemli ve acil olduğunun altını çizmek istiyoruz.”

                                                        TEİS BASIN BÜROSU/15/06/2016

Comments


bottom of page