top of page

BASIN AÇIKLAMASI


1eb33e8267a2faebacb1a8338769328a

YANLIŞ UYGULAMADAN GERİ DÖNÜLDÜ !

KAĞIT REÇETELERDE BAŞHEKİMLİK ONAYI

27 EKİM PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN İSTENMEYECEK !

         Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 15 Ekim 2016 tarihinde başlatılan uygulama, Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamayla 27 ekim tarihinden (yarından) itibaren kaldırılmıştır.  Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Ecz. Nurten Saydan “Kurum tarafından vatandaşı, hastaneleri, eczanelerimizi mağdur edecek bu uygulamadan vakit geçirmeden vazgeçilmiş olması sendika olarak bizim açımızdan olumlu bir gelişmedir” dedi.

         Ecz. Nurten Saydan’ın açıklaması şöyle;

         “Kurum tarafından hekimlerin gereksiz yere kağıt reçete yazması engellenemediği gerekçesiyle 15 Ekim 2016 Cumartesi günü başlatılan yeni uygulamaya göre hekimler “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle E-reçete düzenlenememiştir” ifadesini ekleyip kağıt reçete yazacak olursa, bu reçeteler ancak hastane başhekimlerince onaylanınca eczanelerce kabul edilmekteydi. Bu durum hastanede muayene olup reçetesini yazdıran hasta vatandaşla ,eczacılarımızı karşı karşıya bırakmaktaydı. SGK tarafından uygulamanın geri çekilmesi ,vatandaşlara ilaç hizmeti veren eczacılarımızı memnun etmiştir.

         Doktorlara E-reçete yazdırmak için sözleşmeli eczaneleri ve ilaç almaya çalışan vatandaşlarımızı zor durumda bırakan bu uygulamaya yaptığımız itirazımızın haklılığı, sahadan gelen geri bildirimlerle de doğrulanmıştır. Kurum tarafından vatandaşı, hastaneleri, eczanelerimizi mağdur edecek bu uygulamadan vakit geçirmeden vazgeçilmiş olmasını sendika olarak olumlu bir gelişme olarak görüyoruz.

         Reçetelerin elektronik ortamda E-imza ile yazılması başlangıçtan beri bizlerin de istediği bir durumdur. E-imza ile imzalanmış elektronik reçeteler; bizlerin daha güvenilir ortamda ilaç vermesini sağladığı gibi bir sürü lüzumsuz kağıt tüketimini de azaltacaktır.Ama bulunan çözüm yanlıştı. Bunun yerine ,doktorların elektronik reçete yazmasını özendirecek, teşvik edecek uygulamalarda bulunmasını kamuoyu aracılığıyla yetkililerden bir kez daha talep ediyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU 26/10/2016

Comments


bottom of page