top of page

BASIN AÇIKLAMASI


SGK’NIN EŞDEĞER İLAÇ UYGULAMASI “AKILCI İLAÇ KULLANIMINA “ SEKTE VURUYOR !

ÜLKEMİZDE İLAÇ KUTU VEYA ŞİŞE İLE SATILDIĞI HALDE ,SGK ÖDEMESİNİN TANE VE MİLİLİTRE HESABI İLE YAPILMASI TASARRUF SAĞLAMAZ !

         Sağlıkta dönüşüm programının on yılı aşkın süredir en önemli ayaklarından biri olan fiyatlandırmadaki eşdeğer ilaç uygulaması son dönemde amacını aşarak emekliye, çalışana, öğrenciye, memura, işçiye kısacası toplumun tüm kesimlerine maddi külfet olmaya başladı.

         Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, ilaçta geri ödeme kurumu olan SGK’nın, yıllardır ilaç fiyatlarını baskılamak adına giriştiği uygulamalarda ilacın en ucuz birim fiyatını belirlediğini söyleyerek, “SGK bir ilacın tutarını öderken piyasada o etken maddeyi içeren tüm formlar içinde birim fiyatı en düşük olanı baz alıyor.Piyasayı baskılamak için yapılan bu uygulama ,tablet,ampul  veya ml. hesabına dönünce ,vatandaşlarımıza “fiyat farkı “ olarak yansımakta ve tablet sayısı fazla olan ilaçların tüketimi artmaktadır. Bu durum “akılcı ve yeterli ilaç kullanımına “ aykırı ve karşı bir durum yaratmaktadır.

         Firmalar tabiri caizse “Toptancı ebadında” ilaç kutularına ruhsat aldıkça, SGK da birim doz için ödeyeceği tutarı aşağı çekiyor. Bu ilk bakışta kulağa hoş gelse de unutulmaması gereken  konu, birim fiyatın ancak kutu içeriği artınca düştüğü gerçeğidir. Yani SGK; 28 tablet içerikli bir ilaç bedelinin tamamını öderken, referans fiyat 28 tabletlik form oluğundan 14 tabletlik formu alacak vatandaş fiyat farkı ödemek zorunda bırakılmaktadır. ” dedi.

TEİS: FİYAT FARKI UYGULAMASI AMACINI AŞTI !

         Saydan açıklamasını şöyle sürdürdü:

         “Örneğin, bir adet enjeksiyonluk ‘seftriakson’ grubu antibiyotik kullanması gereken hastaya; SGK’nın aynı ilacı 3 adet içeren kutudaki bir ampul fiyatı baz alarak ödenmesinden dolayı 4 TL ilaç fiyat farkı çıkmakta, hipertansiyon için hastaya doktorun yazdığı ‘amlodipin 30’ tabletlik ilacın SGK ödemesi 90 tablet içeren ambalajın fiyatına bakılarak belirlenmekte, hasta 4-5 TL fiyat farkı ödemek zorunda kalmaktadır.

         Çocuk reçetelerinde en yaygın reçete edilen ‘ko-amoksilav’ grubu şuruplarda 1 haftalık (70 ml) dozdaki bütün ilaçlara yaklaşık 5 TL fark çıkmaktadır. Çünkü 2 haftalık (140 ml) doz içeren şurup referans alınarak ilacın fiyatı 140’a bölünüp bir mililitresi hesaplanmakta ve bu çıkan rakam 70 ile çarpılarak 70 ml lik ilacın fiyatı bulununca vatandaşımıza “ilacın fiyatı ile SGK nın hacim hesabı yaparak bulduğu fiyat” FARK olarak çıkmaktadır.

EMEKLİYE FİYAT FARKI EZİYETİ

         Bu örneklerden de görüleceği üzere emekli hastalarımızın eczanelerimizde normalde para ödememesi gerekirken, çıkan fiyat farkları yüzünden yüksek tutarlar ödemeye başlamış durumdadırlar. Aynı hasta “ben devletimin ödediği eşdeğer ilacı almak istiyorum” dediğinde ise, eczacının reçetede yazan 30 tabletlik ilaç yerine 90 tabletliği verme durumu olmadığından, çıkan fiyat farkını tahsil etmek hastadan para almak mecburiyetinde bırakılmakta, hastalarla gereksiz yere karşı karşıya gelmekteyiz.”

BU DURUMDAN ECZACILAR SORUMLU DEĞİL

         Saydan şöyle devam etti:

         “Sağlık Bakanlığının Akılcı İlaç Kullanımı Projesi ile de çelişen bu uygulamada hastalarımız ve hekimlerimiz ister istemez büyük ambalajlı ilaca yönlendirilmektedir. Fiyat farkı çıkmasın diye; 10 tablet ile iyileşecek hastaya 14 tabletlik kutudaki ilacı vermenin, 70 ml’lik şurup yerine 140 ml’lik şurup vermenin sağlık alanındaki hiçbir paydaşa faydası bulunmamaktadır.

İyileşen hasta; artan onlarca tableti israf olmasın diye çevresine dağıtıyor ve potansiyel sağlık riski yaratıyor. Evlerimizdeki ilaç dolapları, yarısı kullanılmış ilaç çöplüğüne dönüyor. Bu uygulama Sağlık Bakanlığı’nın Akılcı İlaç Kullanımı projelerine de terstir ve bu durumun sorumlusu eczacılarımız değildir.

TEİS olarak, yetkililere eşdeğer ilaç uygulamasını tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini, vatandaşlarımıza ise çıkan ilaç fiyat farklarının sorumlusunun eczacılar olmadığının altını çizerek belirtmek istiyoruz.”

TEİS BASIN BÜROSU/03/04/2017ETKEN MADDEFİYAT FARKI (KUTU BAŞI)AMLODİPİN 5 MG 90 TABLET (Tansiyon)YOKAMLODİPİN 5MG 20-30 TABLET1,87-5,27 LİRABETAHİSTİN 24 MG 100 TABLET(baş dönmesi)YOKBETAHİSTİN 24 MG 20-30-60 TABLET2,64-6,46 LİRASEFUROKSİM ŞURUP 100 ml (antibiyotik)YOKSEFUROKSİM ŞURUP 50 ml3,31 LİRASEFTRİAKSON 3  AMPUL (antibiyotikYOKSEFTRİAKSON 1 AMPUL2,81-4,35 LİRAKO-AMOKSİLAV 400 mg 140 ml şurup (antibiyotik)YOKKO-AMOKSİLAV 400 mg 70 ML ŞURUP2,33-5.57 LİRALANSOPRAZOL  30 mg 28 tablet (mide)YOKLANSOPRAZOL 30 mg 14 tablet2,33-4,09 lira

Comments


bottom of page