top of page

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZLERE YENİ TAKVİYE ...Yeni Eczacıları İşsizlik Bekliyor..
YENİ AÇILAN FAKÜLTELER YÜZÜNDEN ECZACI ENFLASYONU YAŞANIYOR !

ECZACILIK FAKÜLTE SAYISI 53’E YÜKSELDİ


Türkiye’de sayıları artmaya devam eden eczacılık fakültelerine 8 Mart 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 31772 sayılı karar ile 3 tane daha eklendi. Bu durum eczacılık sektörünü endişelendirirken, mezun olanlar da işsizlik gerçeği ile yüz yüze kalıyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Türkiye’de 53 Eczacılık Fakültesi’nden sadece 14 tanesinin tam akredite olduğunu hatırlatırken, “Eczacılık fakülte sayılarının ve öğrenci sayılarının her geçen yıl artmasıyla, eczacılık fakültelerinden mezun olanları işsizlik sorunu bekliyor ve bu durum endişe verici hale gelmeye başladı” dedi.

Ecz. Nurten Saydan, sürekli açılan eczacılık fakültelerinden mezun olan eczacıların çoğunun yaşanılan istihdam sorunu nedeniyle kamuda ve özel sektörde iş bulamadıklarını söyleyerek açıklamasında şunlara yer verdi:


“DAHA FAZLA FAKÜLTE AÇILMAMALI VE KONTENJAN SAYILARI AZALTILMALI”

“2003’de 919 mezun veren eczacılık fakülteleri 2020 yılında 2 bin 82 mezun verdi. Önümüzdeki dönem yeni mezun olacak genç eczacılar için iş bulma açısından ciddi sorunların yaşanacağı bir dönem olacak. Zira mezun olanların nerede istihdam edileceği düşünülmeden, planlanmadan açılan üniversiteler gençlerimize bir gelecek sunan kurumlar olmak yerine maalesef işsizliği öteleyen bir yapı halini almış durumdalar.

TEİS olarak beklentilerimiz; Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında 9 bin fazla eczacı olacağı öngörüsünden hareketle; mesleğimizin geleceği ve işsiz eczacı ordusu oluşmaması için daha fazla eczacılık fakültesi açılmaması ve kontenjanlardaki sayıların azaltılması öncelikli hedef olmalıdır."


TEİS BASIN BÜROSU/08/03/2022


Comments


bottom of page