top of page

TİTCK'YA İTS STOK DÜZELTME TALEBLİ BAŞVURUMUZ

26/05/2021

TEİS2021-36T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU

BAŞKANLIĞINAKonu : Eczanelerin İTS Stok Düzeltme Talebimiz


2020 Yılında tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 Pandemisi ülkemizde de birçok sıkıntıyı beraberinde getirmiştir. İlk ve en büyük etkisini sağlık sisteminde gösteren bu süreçte eczanelerimiz sokak yasakları, pandemi kuralları vb. sebeplerle vatandaşımızın ihtiyaçlarını giderebilme hususunda belli zorluklarla da top yekün mücadele etmiştir.


Eczanelerimizde kronik hastalarımızın ihtiyaçları Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kronik hastalıklarda devam reçetesi direktifleriyle büyük ölçüde karşılanabilmiştir.


Eczaneler hem günlük mesailerinde hem de gece nöbetlerinde birincil sağlık sunucularıdır. Bunun bilinciyle davranan tüm meslektaşlarımız; hastaların ihtiyaç duydukları ilaçlara ulaşmaları için büyük bir özveriyle emek harcamaktadır.


Bilindiği üzere ilaç sahteciliği ve ilaç kaçakçılığını önleyip, akılcı ilaç kullanımı açısından önemli veriler elde etmek amacıyla kurulan İlaç Takip Sistemi süreçlerinin ve bildirimlerinin uygulanması için eczanelerimizde azami özen gösterilmektedir.


Ancak; gerek kullanılan stok takip yazılımlarından kaynaklı, gerek İTS sunucularından kaynaklı, gerek bölgesel internet ve elektrik kesintilerinden kaynaklı birçok etkene bağlı olarak İTS’ye yapılan bildirimler kesintiye uğrayabilmekte ve İTS stok tutarlılığı bozulabilmektedir. Medula, Renkli Reçete Sistemi, İlaç Takip Sistemi ve Eczane Stok Programlarının entegrasyonunun tam sağlanamaması da stok tutarsızlığını arttırmaktadır. Eczacılar yapılan denetimlerde bu stok farkları nedeniyle haksız ve suçsuz yere ciddi hak kaybı ve mağduriyetler yaşamaktadır.


Ulusal basından meclisimizde bazı borç, sicil vb. durumlar için af hususunda düzenleme yapılacağı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Bu af kapsamında eczanelerimizin İTS Stok Düzeltme imkanının da değerlendirilmesi ve İTS Deaktivasyon işleminin tekrardan açılması hususunda gereğini arz ederim.Ecz. Nurten SAYDAN

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası

Genel Başkanı

Comentarios


bottom of page