top of page

TEİS : ECZACI KARLILIĞI FİYAT GÜNCELLEMESİNE KURBAN GİTTİ! İLAÇTAKİ KUR, GERÇEK KURA YETİŞEMİYOR

TEİS : ECZACI KARLILIĞI FİYAT GÜNCELLEMESİNE KURBAN GİTTİ !

İLAÇTAKİ EURO KURU, GERÇEK KURA YETİŞEMİYOR !


Bakanlar Kurulu Kararı ile “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar ile İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 7,86 olarak güncellenmiştir.


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kurunun 6,29 TL’den 7,86 TL’ye çıkarıldığını söyleyerek konuyla ilgili şunları kaydetti:


“İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru yüzde 25’lik artışla 6,29'dan 7,86 TL'ye yükseldi. Ancak kur seviyesinin güncel kurun çok altında olmasından kaynaklı olarak piyasada bulunamayan ilaç sorununun devam edeceğini düşünüyoruz. Zira güncel kura göre, Euro bugün itibariyle 17,49 TL seviyesinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların güncel kura göre ithalatında sıkıntılar yaşanmaya devam edecektir."


İlaç Euro kurunun normal kura bir türlü yetişemediğini söyleyen Saydan, bu durumun ilacı bulunabilir olmaktan çıkardığını belirtti.

Saydan şöyle devam etti:


“Eczacılar olarak ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olması önemlidir. Çünkü bulunamayan ilaç en pahalı ilaçtır. Bu güncelleme ilacın hastaya ulaşmasına imkân sağlayacak seviyede olmadığını düşünüyoruz. Yeterli olduğunu düşünmediğimiz bu düzenlemenin yarayı iyileştirmeyeceğini sadece bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz. İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an önce yapılmasını bekliyoruz.

İlaç Euro kurunun, güncel ve ekonomik gerçeklere mutlaka uygun hale getirilmesi gerekmektedir.


İLAÇ FİYAT KARARNAMESİNDEKİ BAREMLER DEĞİŞMEDİ


İlaç fiyatlarını belirleyen Euro kurunun reel Euro kuruna göre yükseltilmesi kadar ilaç fiyat kararnamesinde bulunan eczacı karlılığını belirleyen baremlerin de güncellenmesi gerekmekte, bu konu ilaç bulunabilirliğinde büyük önem taşımaktadır. Her yıl yapılan vergi oranlarındaki güncellemelerin ilaç fiyat kararnamesindeki baremlerde de aynen uygulanması ilaç krizinin çözülmesinde büyük bir önem taşımaktadır.


Kararnamede barem düzenlemesi 13 yıldır yapılmadı. 13 yıl önceki 100 TL halen 100 TL olarak yerinde kaldı. İlaç fiyatlarının her yıl artmasına rağmen ilaç fiyat kararnamesinin baremlerinde yapılmayan değişiklik, eczaneleri, işletme giderlerini karşılayamayacak hale getirmiştir. Baremleri belirleyen rakamlarda düzenleme yapılmadan gerçekleştirilen yüzde 3'lük artış aslında fiyat artışıyla azalan karlılık dilimine giren ilaçlar yüzünden şimdiden eriyip kaybolmuştur. Hem eczacıların eczanelerini kaybetmelerine hem de eczane çalışanlarının işlerini kaybetmelerine neden olacak olan bu durumun ivedilikle çözümlenmesi gerekmektedir.


İlaç Fiyat Kararnamesinde eksik kalan bu düzenlemenin bir an önce yapılması ilaç hizmetinin devamlılığı için hayati öneme sahiptir. Aksi takdirde eczacılar yapılan düzenleme ile bu bayramda fiyat güncellemesine kurban gidecektir.”


TEİS BASIN BÜROSU 08/07/2022bottom of page