top of page

TEİS: GİDEREK BÜYÜYEN BİR İLAÇ YOKLUĞU YAŞIYORUZ!BULUNAMAYAN İLAÇ EN PAHALI İLAÇTIR!TEİS: GİDEREK BÜYÜYEN BİR İLAÇ YOKLUĞU YAŞIYORUZ!

İLAÇ YOKLUĞU NEDENİYLE HASTALAR TEDAVİ OLAMIYOR YA DA TEDAVİLERİ YARIM KALIYOR

BULUNAMAYAN İLAÇ EN PAHALI İLAÇTIR!

İlaç yokluğu ülkemizin en önemli sağlık sorunlarından biri halini almaya başladı. Son yıllarda bulunamayan ilaçların sayıları giderek artıyor. İlacın hammaddesinden ambalajına kadar birçok girdisi ülkeye döviz ile geliyor. Verilere göre ilaç hammaddesinin yüzde 98’i ithal ediliyor. İlaç euro kuru ile reel euro kuru arasındaki uçurumdan dolayı da birçok ilaç ülkemize gelmiyor ve hasta bu ilaçları piyasada bulamıyor. TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan’ın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle;

ANTİBİYOTİKLER VE HORMON İLAÇLARINDA SIKINTI BÜYÜK

Özellikle, diyabet, ağrı kesici, antibiyotik, tansiyon, çocuk şurupları, antidepresan, tüp bebek tedavisi, epilepsi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda ciddi anlamda sıkıntı yaşanıyor. Hatta bazı ilaçların eşdeğeri dahi yok. Böyle olunca da hastalar ilaçlarını temin etmekte güçlük çekiyor. Doktorlarına tekrar giderek piyasada mevcut olan ilaçlara göre tedavi protokollerini değiştirmek zorunda kalıyorlar. Günlük olarak depolardan eczanelerimize özellikle çocuk şurupları 1 veya 2 tane geliyor, bunları çocuk hastalara nasıl vereceğimizi şaşırıyoruz. Nöbetlerimizde ilaçlarını bulamayan vatandaşlar geceleri ilaç aramak için nöbetçi eczanelerimizin önünde hasta kuyrukları oluşturmaktadırlar. Bu sorun uzun yıllardır var ancak, son yıllarda daha da yoğunlaşmasının nedeni döviz kurundaki büyük artıştan kaynaklı oldu.

EURO KURU 19 TL, İLAÇ EURO KURU 7,86 TL

Bugün Euro kuru 19 TL’yi aşmışken ilaç fiyatlandırmasında kullanılan Euro kurunun 7,86 TL olarak belirlenmesi ilaca ulaşmayı zorlaştırıyor. Bu durumdan dolayı birçok ilaç bulunmamaya, ‘yok’a girmeye, ithal edilen ürünler ithal edilmemeye, yeni çıkan, tedaviye yeni verilen ilaçlar da ülkemize getirilememeye başlanıyor. Dolayısıyla hastalarımızın tedavisinin aksamasına, tedavi olamamalarına, hatta doktorların tedaviyi değiştirmek zorunda kalmasına neden oluyor.

İlaç vazgeçilemez, ertelenemez, özel bir ürün olduğu için yetkililerin bir an önce ilaç kurunu güncelleyerek ekonomik gerçeklere uygun hale getirmeleri gerekiyor.

YERLİ İLAÇ SANAYİNİN GÜÇLENMESİ VE DIŞA BAĞIMLILIĞIN AZALMASI GEREKİYOR

İlaç Euro kurunun güncellenmesi tek başına yeterli bir çözüm olmayacağı için, devletin yerli ilaç sanayini desteklemesi hem dışa bağımlılığı azaltacak hem ilaçta fiyat avantajı sağlayacak hem de ilacın bulunabilir olmasını da sağlayacaktır. Tedavi ve ilaç parasının bütçeye vereceği yükün azaltılması ancak yerli ilaç desteklenerek mümkündür. Bu bağlamda eşdeğer ilacı yaygınlaştırmak için de reçetelerde bir önce etken madde yazılımına geçilmelidir. Çünkü hastalığı iyileştiren ilaçların ETKEN maddesidir, ticari ismi değildir.


TEİS BASIN BÜROSU/26/11/2022

Commenti


bottom of page