top of page

SGK MİDE İLAÇLARINDA YENİ UYGULAMA BAŞLATTI


SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MİDE İLAÇLARINDA YENİ UYGULAMA BAŞLATTI

UYGULAMA İLE 132 MİDE İLACI ETKİLENECEK!


Hastada, etken maddeleri farklı ve birbiriyle eşdeğer olmayan 6 grup mide ilacından biri varsa, bir diğerini kurum ödemeyecek.

27 Mart 2024 tarihinden itibaren tüm mide ilaçları (proton pompası inhibitörü-PPİ) SGK tarafından birbirinin eşdeğeri (muadili) olarak kabul edilmiş olup, Medula Sistemi de buna göre düzenlendi. 


Proton pompa inhibitörleri, mide asit üretiminde belirgin ve uzun süreli azaltan ilaç grubudur. Asit salgısını engelleyen en etkili ilaçlardır.

Mide ilaçlarında yapılan bu yeni düzenlemenin vatandaşları mağdur edeceğini söyleyen, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Etken maddesi omeprazol, lansoprazol, esomeprazol, deksrabeprazol, rabeprazol ve pantoprozol olan ilaçlar aynı reçetede yazılamayacak, yazılsa bile ödenmeyecek. Eğer hasta vatandaşımızın elinde bu gruplardan herhangi bir ilaç varsa, başka etken madde bile olsa ödenmeyecek” dedi.


BU UYGULAMA EŞDEĞER İLAÇ KAVRAMINA ZARAR VERİYOR

Saydan şöyle devam etti:

“Mide ilaçları hepimizin günlük hayatımızda kullandığı ve ihtiyaç duyduğu ilaçlardır. Eczanelerimize gelen vatandaşlarımıza ‘ilacın ödenmiyor, çünkü başka bir etken maddeli ilaç elinde mevcut görünüyor’ demek zorunda kalacak olmamızdan son derece üzgünüz.


Aslında bu mide ilaçlarının ödeme sisteminde yaptığı değişikliği SGK kurum olarak kendisi duyurmalıydı, ancak bu uygulamayı herhangi bir yazılı duyuru ya da düzenleme olmadan hayata geçirdi.


Tasarruf amacı ile yapıldığı iddia edilen bu uygulamalar “eşdeğer ilaç kavramı”na da zarar vermektedir. Çünkü bu 6 grup mide ilaçlarının etken maddeleri tamamı ile farklı ve birbirleriyle eşdeğer değildir. Böyle uygulamalar eşdeğer ilaç uygulamasını, dolayısıyla da eşdeğer ilaç kavramını ve yerli ilaç üretimine olan güveni sarsacak yanlış uygulamalardır.


Vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bu tür uygulamaların eczane eczacılarınızdan kaynaklanmadığını, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tasarrufu olduğunu bilmelerini istiyoruz.


TEİS BASIN BÜROSU/28/03/2024
 


 

 

Comments


bottom of page