top of page

SGK: Medula'da "EK FATURA" Ekranı Açılmıştır

Sayın Üyemiz,


Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasında Nisan 2023 tarihinde imzalanan "2023-1 Ek Prokotol" kapsamında değişen eczacı indirim oranı ve hizmet bedelleri kaynaklı oluşan eczane alacakları için Medula Provizyon Sistemi'nde EK FATURA ekranı açılmıştır.


Hem "eczane hizmet bedeli" hem de "ecz.iskonto bedeli" alacağı "pozitif" değerli olan meslektaşlarımız ek faturalarını kesebilrken; Medula Ek Fatura ekranında bir alacağı negatif diğerli diğer alacağı pozitif değerli olup; "Yeni toplam X tutarı, eski toplam X tutarından küçük olduğundan işlem yapamazsınız" şeklinde uyarı mesajı alan meslektaşlarımız için henüz kurgu netleşmemiştir. Kurum tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak açıklamalara göre işlem yapılacaktır.


İlgili ekranda Ek Fatura Dönemi "2022 Ekim - 2023 Nisan" seçip, "Fatura No" ve "Fatura Tarihi" kısımları doldurulduktan sonra SONLANDIR butonuna basarak EK FATURA'nızı oluşturabilirsiniz. Medula'da oluşturulan DÖKÜM ÖZETİ'nin formatı aşağıdaki şekildedir:


Medula'da EK FATURA 'nın oluşturulmasının ardından hizmet aldığınız e-fatura entegratör firma ekranından aşağıdaki Mal/Hizmet satırları ile Kuruma teslim edilecek efaturanızı oluşturabilirsiniz.

Düzenlenecek "Ek Fatura"daki e-faturadaki KDV oranları; fark bedellerinin hak ediş tarihinde geçerli olan %8 / %18 oranlarında olmalıdır.


Medula'da oluşturulan EK FATURA dökümü ve düzenlenen e-fatura; aylık rutin reçete teslim işlemleriyle aynı şekilde, beklemeksizin bağlı olunan SSGM'ye teslim edilebilecektir.


Medula'da "Ek Fatura" ekranında "eksi bakiye" gözüken meslektaşlarımız Kuruma fatura düzenlemeyecek olup, ilgili tutar Kurum tarafından eczane alacaklarından düşülecektir.


Bilginize.


TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

留言


bottom of page