top of page

SALGINDAN ETKİLENEN ECZACI SAYISI GİDEREK ARTIYOR!

BASIN AÇIKLAMASI:

TEİS: HASTALARIN ECZANELERİMİZE TEK TEK GİRMESİNİ RİCA EDİYORUZ!


Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan Corona virüsü ülkemizde de can almaya devam ediyor. Bu mücadelede ön saflarda çalışan eczacılar en büyük risk altındaki meslek guruplarından biri. Türkiye’deki ilk can kaybı da bir eczacı olurken, vefat eden eczacı sayısı gittikçe artıyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Corona’dan ülkemizde ilk vefat eden kişi de bir eczacı meslektaşımızdı. Bu virüs yüzünden hayatını kaybeden meslektaş sayımız gittikçe artıyor. Hayatını kaybeden meslektaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına sabır ve metanet diliyoruz. Mesleğimizin başı sağ olsun” dedi.


Saydan, hastalarla sürekli iç içe olan eczanelerin çalışma ortamının güvenliğinin sağlanması ve hastaların birbirine virüsü bulaştırmaması için alınacak önlemlerin büyük önem taşıdığını vatandaşa bir kez daha hatırlatarak, şunları kaydetti:


ECZANELERE TEK TEK GİRİLMELİ


“Halkımızın ilk adımda ulaştığı sağlık çalışanı eczane eczacıları olduğu için ülke genelinde virüsten etkilenen eczacı sayısı artıyor.


Biz eczacılar vatandaşa 7 / 24 hizmet veriyoruz ve bu mücadelede ön cephede yer alıyoruz. Bu yüzden de vatandaşlarımızdan ricamız; eczanelere girerken maske takmaları ve eczanelere tek tek girmeleridir. Eğer eczanede hasta varsa onun çıkmasını bekleyip öyle eczaneye girmeleri ve eczane içerisinde sosyal mesafeye uygun şekilde beklemeleri gerekiyor.


Özelikle nöbetlerimizde nöbet süresi boyunca kepenk arkasından hizmet verebiliriz ki bu durum mevzuatımıza da uygun olup, özellikle salgının yoğun olduğu bölgelerdeki vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış bekliyoruz.


TEİS olarak, eczane eczacılarının görevlerinin aksamaması ve hizmetlerini vermeye devam edebilmeleri için bu tedbirler konusunda vatandaşlarımıza daha dikkatli olmalarını hatırlatırken yaşatmak için yaşamak zorunda olduğumuz gerçeğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.”

Comments


bottom of page