top of page

MS hastalarına kötü haber: Bir kutu ilaç için cepten 5 bin 624 lira ödeyeceklerMS hastalarına kötü haber: Bir kutu ilaç için cepten 5 bin 624 lira ödeyecekler

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın medula sistemindeki fiyatta düzeltme yapmadığı için MS hastalarının yılda 6 aylık periyodlarla, iki kez ikişer kutu olarak kullandıkları okrelizumab etken maddeli ilaç için kutu başına cepten 5 bin 624 lira ödemek zorunda olduklarını açıkladı.

Saydan Hürriyet’e şunları söyledi:

“Multipl Skleroz (MS), beyin, omurilik ve optik sinirlerden oluşan merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık. Hastalarımızın kullandığı okrelizumab etken maddelerini içeren ilaçların Alternatif Geri Ödeme Yönetmeliği kapsamında kamu fiyatı değişmediğinden vatandaşlarımız ilaçlarına ulaşamıyor. SGK, ’biz firma ile Alternatif Geri Ödeme Yönetmeliği kapsamında sözleşme yaptık. Sözleşme bitinceye kadar fiyat değiştirmeyiz’ diyor. Diğer taraftan firma ile görüştüğümüzde ‘ilacı biz ancak bu şartlarda verebiliriz’ diyor. Dolayısıyla da firmanın satış fiyatıyla SGK’nın ödediği fiyat arasındaki büyük fiyat farkını hasta ödemek zorunda kalınca ilacını alamıyor.

11 bin 248 lira ekstra ücret çıkıyor. SGK devletin ilaç ve sağlık hizmetini karşılayan bir kurum ve o kuruma ilaç veren bir ilaç firması ile Alternatif Geri Ödeme Yönetmeliği isminde yönetmelik yayımlayarak gizli anlaşmalar yapamaz.

Kurum ve ilgili firmalar karşılıklı restleşmeye girmek yerine asli görevleri olan MS hastalarının dertlerine ve tedavilerine derman olmaları gerekiyor. Mutlaka bir çözüm bulunmalı ve hasta mağduriyeti giderilmeli.”


Comments


bottom of page