Müezzinoğlu: 5 yıllık bir eczacılık eğitimi uzun bir eğitim


medimagazin2

Müezzinoğlu: 5 yıllık bir eczacılık eğitimi uzun bir eğitim

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi“nin görüşmelerine başlandı. Komisyonda, teklifi görüşmek üzere alt komisyon kuruldu.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, toplantının açılışında aynı nitelikteki dört kanun teklifinin imza sahiplerine söz verdi. İmza sahiplerinin teklifleri hakkında bilgi sunumunun ardından aynı nitelikteki dört kanun teklifi oylandı. Oylama sonucunda AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ve 7 arkadaşının teklifinin esas alınmasına karar verildi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, komisyon toplantısında yaptığı konuşmada, teklif sahiplerine teşekkür etti.

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin çok hızlı yaşandığı bir dönemden geçildiğine işaret eden Müezzinoğlu, sağlık alanında da her geçen gün yeniliklerin hayata geçtiğini, yeni hizmet alanlarının oluştuğunu belirtti.

Eczacılık alanında uzmanlık konusunun son yıllarda gündemlerindeki bir konu olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, bu konuda uygulanabilir, sürdürülebilir, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir teklifi komisyonun çalışmaları sonrasında yasalaştırabilmeyi ümit ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı olarak özellikle klinik eczacılıkta uzmanlık konusunda bir tereddütlerinin olmadığını ifade eden Müezzinoğlu, diğer alanlarda önceliğin ve ayrıntıların, farklı görüşlerin tartışılması gerektiğini, bu anlamda komisyonun önemli ve değerli bir çalışma gerçekleştireceğini söyledi.

Eczacılıkta uzmanlık kurulunun da sağlıklı şekillendirilmesinin gerekliliğine dikkati çeken Müezzinoğlu, teklifin alt komisyonda olgunlaştırılarak yeniden komisyona getirilmesinden yana olduklarını bildirdi.

Uzmanlık eğitiminin süresine de değinen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

5 yıllık eğitim var. Ondan sonra 4 yıl uzmanlık… 5. yılından itibaren uzmanlık alanına ayrılmak isteyenlere böyle bir boyut kazandırılıp da bu ikinci 4 yılı 5+4 değil veya uzmanlık kısmını 3 yıla indirecek bir boyut olabilir mi? Gerçekten insanlar ömürlerini veriyor, zamanlarını veriyor. Zamanı da iyi planlamak lazım o gencecik insanların. 5+4 dediğin zaman yine 30’lu yaşlara giden bir boyut var. Biz esasında reel analizlerle gitmemiz lazım. 5 yıllık bir eczacılık eğitimi uzun bir eğitim. Uzmanlığa ayrılacak olanların acaba 4. yılından sonra o sınavı veya o standardı tutanlara oradan devam edebilme tartışılabilir mi?

Bu komisyonda sağlıklı çalışma ortamımız var. Bu sağlıklı çalışma ortamının sağlıklı üretime dönüşebilmesi adına teklifin, iyi niyetle, samimiyetle alt komisyonda tarafların da görüşlerini alarak daha olgunlaştırılarak komisyona gelmesini temenni ediyorum.”

Bakan Müezzinoğlu’nun konuşmasının ardından Komisyon Başkanı Ünüvar, teklife ilişkin 7 kişilik bir alt komisyon kurulmasını oyladı.

Oylama sonucunda kurulan alt komisyon AK Parti’li Mehmet Domaç, Murtaza Yetiş, Nesrin Ulema ve İsmail Tamer, CHP’li Kadir Gökmen Öğüt, MHP’li Ali Öz ve BDP’li Demir Çelik’ten oluştu.

Medimagazin-15.01.2014

http://www.medimagazin.com.tr/eczaci/saglik-bak/tr-muezzinoglu-5-yillik-bir-eczacilik-egitimi-uzun-bir-egitim-4-35-55826.html

#onecikan