top of page

KOZMETİKTE BÜYÜK TEHLİKEKozmetikte büyük tehlike

Meltem ÖZGENÇ

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, merdiven altı kozmetik ürünlerle mücadeleyi sürdürüyor. Yılın 3. çeyreğinde denetlenen 371 kozmetik üründen, 295’i teknik düzenlemeye aykırı, 7’si güvensiz bulundu. 773 bin lirayı aşan para cezası uygulanırken, 7 bine yakın parfüm ve deodorant güvensiz ürün kapsamına alındı. Üreticisi belli olmayan ürünler imha edildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) 2022 yılı üçüncü üç aylık dönemde (temmuz-ağustos-eylül) denetlediği 371 kozmetik üründen, 295’inin teknik düzenlemeye aykırı, 7’sinin güvensiz olduğunu tespit etti. Teknik düzenlemeye aykırılık ve güvensizlik gerekçesi ile toplam 773 bin 584 lira para cezası uygulandı. Sahte, kaçak, taklit olduğu belirlenen 6 bin 937 adet parfüm ve deodorant Kozmetik Kanunu uyarınca güvensiz ürün kapsamına alındı.

SAHTE ÜRÜNLER İMHA EDİLDİ

TİTCK, el dezenfektanı, antibakteriyel sıvı sabunların da içinde olduğu biyosidal ürünleri risk analizleri yaparak özelikle ruhsatsız ve merdiven altı üretilen ürünlerin tespitine yönelik denetimler de yapıyor. 2022 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde ruhsatsız ürünler hedef alınarak yapılan denetimler sonucunda, 29 üründen 12’si ruhsatsız, bir tanesi ise teknik düzenlemeye aykırı bulundu. Ruhsatsız ve teknik düzenlemeye aykırı toplam ürün sayısı 13 olarak tespit edilirken, bu ürünleri üreten firmalara 403 bin 440 lira para cezası uygulandı. Söz konusu ürünler imha edildi. 371 kozmetik ürününün ise, 295’inin teknik düzenlemeye aykırı, 7’sinin güvensiz olduğunu tespit etti. Teknik düzenlemeye aykırılık ve güvensizlik gerekçesi ile toplam 773 bin 584 lira para cezası uyguladı. Sahte, kaçak, taklit olduğu belirlenen 6 bin 937 adet parfüm ve deodorant Kozmetik Kanunu uyarınca güvensiz ürün kapsamına alındı. Üreticisi belli olmayan bu ürünler imha edildi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, kozmetik ürünlerle ilgili şunları söyledi:

İNTERNETTEN SATILIYOR

“Tüketimin bu kadar büyümesi güvensiz kozmetik ürünlerinin de artmasına neden oluyor. Bilinen en ünlü kozmetik markalarının dahi sahteleri internette satılabiliyor. İnternet gibi ortamlarda çok sayıda kalitesiz, sahte ürünlerin olması ve tüketicilerin bu ürünleri kullanıp zarar görmesi bizleri son derece endişelendiriyor. Eczane dışında özellikle internetten satılan bu ürünlerin takip ve denetim altına alınması kamu sağlığı için çok önemli. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından internet denetimleri de etkin bir şekilde yürütülmektedir. Kozmetik ürünlerin tanıtım ve satışına yönelik denetimler piyasada, üretim yerlerinde, internet, TV, radyo gibi her türlü mecrada yapılıyor. Ülkemizde vatandaşımız kozmetik ürünlerin reklamlarından olumsuz etkilenip bunları bilinçsizce tüketebiliyor. Bu yüzden, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından denetiminin sıkça yapılıp caydırıcı cezaların uygulanmaya devam etmesi gerekiyor.”

İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

“Biyosidal ürünlerin de sadece ilaç fabrikalarında bilimsel yollarla üretilmesi gerekirken, merdiven altı tesislerde koruyuculuğu olmadan üretilerek insan sağlığını tehdit ediyor” diyen Saydan, “El dezenfektanları cildi kurutabilir, alerjik reaksiyon oluşabilir. Fazla kullanımında alerjik etki, egzama gibi elde yaralar çıkmasına neden olabilir. Renksiz ve kokusuz el dezenfektanlarını tercih edin. Aşırı kullanımdan sakının ve yalnızca Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri satın alın. Nemlendirici özelliği olanları tercih edin. Nemlendirici özelliği yoksa da ekstra nemlendirici kullanın” ifadelerini kullandı.Comments


bottom of page