top of page

KOSGEB DUYURUSU: KOBİ’lere E-Tebligat Zorunluluğu

KOSGEB desteklerinden faydalanan ve yeni başvuru yapacak üyelerimizin dikkatine;


KOBİ’lere E-Tebligat Zorunluluğu


KOBİ’ler, “ https://basvuru.etebligat.gov.tr ” adresi üzerinden e-Tebligat adresi alabilecek.

Tarih: 25 Ocak 2021 KOSGEB; bilgi güvenliğini sağlamak, kişisel verileri korumak ve tebligat süresini hızlandırmak amacıyla KOBİ’lere yönelik tebligatları artık PTT Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) üzerinden yapacak.

1 Şubat’a Kadar

Mevzuat gereği KOBİ’lerin UETS adreslerinin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması gerekiyor. Bu kapsamda destek süreçlerine ilişkin başvuru formları revize edilirken tüm KOBİ’lerin 15 haneli e-Tebligat adresi almaları zorunlu hale geldi. 1 Şubat 2021 tarihine kadar UETS adresini, veri tabanına kayıt yaptırmayan KOBİ’ler KOBİ Bilgi Sistemine giriş yapamayacak.

Tasarruf Sağlanacak UETS ile fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemleri hızlanacak. Tebligatın ne zaman yapıldığı, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğu daha kolay tespit edilecek. Tebligatların kâğıt, zaman ve enerji kaybına sebebiyet vermesinin önüne geçilecek.

UETS Nedir?

7201 sayılı Tebligat Kanunu’nun değiştirilen 7/a maddesi ile 6.12.2018 tarihinde yayımlanan 30617 sayılı Elektronik Tebligat Yönetmeliğine uyarınca yapılan elektronik tebligat işlemlerini yürütmek amacıyla PTT A.Ş tarafından kurulan, işletilen ve güvenliği sağlanan sisteme UETS adı veriliyor.

E-Tebligat Nedir ?

Tebligat Kanununda belirlenen tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatların e-Tebligat Yönetmeliğine uygun olarak değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde UETS yoluyla alıcılarına iletilmesine e-Tebligat deniliyor.

E-tebligat adresi almak için: https://basvuru.etebligat.gov.tr/


E-tebligat hakkında detaylı bilgi için:

https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Posta/UETS.aspx Şahıs İşletme Sahipleri İçin Başvuru: Şahıs işletme sahibi olanlar TC numaraları ile UETS de oluşturmuş oldukları kayıtları PTT Merkezlerine müracaat ederek ya da e-imza ile online olarak https://ptt.etebligat.gov.tr/login adresinden “Alıcı” olarak güncellemeleri gerekiyor. Anonim veya Limited Şirkeler İçin Başvuru: https://www.etebligat.gov.tr/ sitesinde yer alan “Elektronik Tebligat Alma Zorunluluğu Olan Şirketler İçin Kullanım Kılavuzu” ndaki yönergeler izlenerek şirketin UETS hesabı aktif hale getirebiliyor.


DUYURU BAĞLANTISI: https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/7681/kobilere-etebligat-zorunlulugu



E-tebligat hakkında detaylı bilgi için:


1. ULUSAL ELEKTRONİK TEBLİGAT SİSTEMİ (UETS) NEDİR?

7201 sayılı Tebligat Kanunu değiştirilen 7/a maddesi ve 06.12.2018 tarihinde yayınlanan 30617 sayılı Elektronik Tebligat Yönetmeliğine uyarınca yapılan elektronik tebligat işlemlerini yürütmek amacıyla PTT A.Ş tarafından kurulan, işletilen ve güvenliği sağlanan sistem Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) olarak adlandırılır.

​2. NEDEN UETS?

 • Bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlar.

 • Hizmet kalitesini artırır.

 • Belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eder, güvenilirdir.

 • Fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, e-tebligat sistemi ile saniyeler içerisinde gerçekleştirilir.

 • Elektronik tebligat sisteminde tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu, görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmaz.

 • E-tebligat sistemi ile yapılan tebligatlar kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağladığı için doğanın, yeşilin ve insanlığın en büyük dostudur.

3. İŞLEMLERİN ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASINDAN DOLAYI TEMEL AVANTAJLAR

 • Zaman kazancı

 • Kağıt arşiv kazancı

 • Maliyet kazancı

 • Resmi ve ticari işlemlerin hızlı yapılaması

 • Ticari faaliyetlerin verimli yürütülmesi

 • Çevrenin korunması

4. BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Tüzel Kişi ve Kamu Kurumları İçin;

Tebligatın elektronik yolla yapılması zorunlu olanlar için, zorunluluğun başladığı tarihten itibaren bir ay içinde ilgili kurum, kuruluş veya birlik tarafından PTT'ye yapılır.

Bireysel Başvurular;

Online Başvuru

Sadece gerçek kişiler www.etebligat.gov.tr adresindeki “Online Başvuru" linkinden elektronik imza veya mobil imza ile online olarak hesaplarını açabilirler.

PTT Merkezlerinden Başvuru;

Gerçek kişiler ve tebligatın elektronik yolla yapılması zorunluluğu bulunmayan tüzel kişiler, elektronik tebligat adresi almak için PTT'ye başvurabilir.

5. UETS HESABIMA NASIL ERİŞEBİLİRİM.?

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) Web Arayüz Bileşenine www.etebligat.gov.tr veya ptt.etebligat.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

UETS'de hesap sahipleri oturum açmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabileceklerdir:


 • TC Kimlik No ve şifre (Bu yöntemi kullanabilmek için PTT gişelerine müracaat ederek, cep telefonunu güncellemesi ve doğrulaması yapılması gereklidir. Böylece cep telefonu ile sistemden ilk defa şifre alınması işlemi gerçekleştirilebilir. Oluşan şifre ile de sisteme giriş yapılabilecektir.)

 • E-devlet

 • E-imza

 • Mobil imza

Comments


bottom of page