top of page

GİB:VERGİ TAHSİLATI YAPILACAK BANKALAR


Gelir İdaresi Başkanlığı 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Vergi Tahsilatına yetkili banka listesini açıkladı. Açıklamaya göre özel bankalar vergi, harç, ceza tahsilatı yapamayacak.

Özel Bankalar aracılığı ile Vergi Ödemeleri sadece Kredi Kartı ödeme seçeneği il mümkün olabilecek. Diğer nakit havale ve eft işlemleri sadece aşağıda açıklandığı gibi kamu bankaları tarafından yapılabilecek.

Vergi dairesi müdürlüklerince takip ve tahsilatı yapılmakta olan vergi, harç, ceza ve diğer alacakların tahsilatında yetkili bankalar,

 1. T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

 2. Türkiye Halk Bankası A.Ş.

 3. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

 4. Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

 5. Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

 6. Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.

 7. Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.  (PTT)

vasıtasıyla tahsiline devam edilecektir.

Bu bankalar dışındaki diğer bankalar tarafından nakden, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve EFT yoluyla tahsilat yapılmayacaktır.

Ancak, kredi kartı ile tahsilat yapılması uygun bulunan; gelir vergisi (gayrimenkul/menkul sermaye iradı, ücret, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisi), motorlu taşıtlar vergisi, trafik idari para cezası, Karayolları Taşıma Kanunu idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası, diğer idari para cezaları, mali yapılandırma kanunları (6736, 7020, 7143 gibi), 6183 sayılı Kanun kapsamında taksitlendirilmiş borçlar,  tapu harcı, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı, öğrenim kredisi ve katkı kredi borçları, pasaport harcı ve değerli kağıt bedeli,  sürücü belgesi harcı ve değerli kağıt bedeli, T.C. kimlik kartı bedeli, yurt dışına çıkış harcı, ecrimisil gelirleri, veraset ve intikal vergisi borçlarının, aşağıda unvanları belirtilen bankalar vasıtasıyla kredi kartı kullanılmak suretiyle tahsil edilmesine devam edilmektedir.

 1. T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

 2. Türkiye Halk Bankası A.Ş.

 3. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

 4. Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

 5. Akbank T.A.Ş.

 6. Şekerbank T.A.Ş.

 7. Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

 8. Türkiye İş Bankası A.Ş.

 9. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

 10. ING Bank A.Ş.

 11. QNB Finansbank A.Ş.

 12. HSBC Bank A.Ş.

 13. Alternatifbank A.Ş.

 14. Denizbank A.Ş.

 15. Aktif Yatırım Bankası A.Ş.

 16. Odea Bank A.Ş.

 17. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

 18. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

 19. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Comments


bottom of page