top of page

CUMHURİYETİMİZİN 92.YILI KUTLU OLSUN.


Cumhuriyet-Nedir-Kısaca

CUMHURİYET NASIL İLAN EDİLDİ.

Mustafa Kemal, cumhuriyet ilanına aslında, milli mücadelede yılların başında karar vermişti. Sivas ve Erzurum kongreleri, Büyük Millet Meclisinin açılması, ardından kazanılan zaferler cumhuriyete doğru atılan adımlardı. Atatürk, 28 Ekim 1923 akşamı İsmet Paşa, Kazım Paşa ve misafir milletvekilleri ile yemek yerken “ Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” der. Bu sözü hemen benimsenmiş, yemek bırakılmış ve Atatürk kısa bir program düzenleyerek, arkadaşları arasında konunun ehemmiyetine binaen bir iş bölümü yapmış ve arkadaşlarını konu ile ilgili olarak görevlendirmiştir.

Öğleden sonra ismet paşa ve bazı milletvekillerin görüşlerini beyan etmelerinin ardından hazırlanan yasa tasarısı okunur. Birçok milletvekillerinin “Yaşasın Cumhuriyet!” alkışları arasında Cumhuriyet kabul edilir.

Ardından, Cumhurbaşkanı seçimine geçilmiştir. Mecliste bulunan 158 milletvekilinin tamamının oyu ile Mustafa Kemal Atatürk, cumhurbaşkanı seçilir. İsmet Paşa bu olayı şöyle bildirir “Türkiye Cumhuriyeti başkanlığı seçimi için yapılan oylamaya 158 kişi katılmış ve bütün üyeler oy birliği ile cumhurbaşkanlığına Ankara milletvekili Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı seçmişlerdir.”

Comentários


bottom of page