top of page

Bursa Milletvekili Erkan Aydın ,nöbetçi eczanelere yönelik saldırıları Meclis gündemine taşıdı.


11544

SAYIN VEKİLİMİZE TEŞEKKÜRLER.

Aydın, nöbetçi eczanelere yönelik saldırıları Meclis gündemine taşıdı

Bursa Milletvekili Erkan Aydın, son günlerde Türkiye’nin birçok yerinde nöbetçi eczanelere yönelik saldırı ve tehditleri TBMM gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Aydın, “Sağlıkta şiddete daha fazla kurban vermeden gerekli yasal düzenlemeleri TBMM’ye getirmek için çalışma yapmakta mısınız?” sorusunu yöneltti.

Bursa Milletvekili Erkan Aydın verdiği önergede, son olarak İstanbul, Kağıthane bölgesindeki nöbetçi eczanede, reçetesiz olarak antibiyotik satın almak isteyen bir şahsın, olumsuz cevap alması neticesinde tehditler ve hakaretler savurduğunu, olay esnasında eczanede bulunan diğer hastaların ve bir sivil polisin müdahalesiyle eczaneden çıkarıldığını, daha sonra şahsın yakınlardaki bir lokantadan döner bıçağı alarak geri gelerek biri sivil polis olmak üzere iki hastayı yaraladığını hatırlattı.

-“Bu olay sağlıkta şiddetin bir parçasıdır”-

Aydın, “Söz konusu sivil polisin havaya ateş açması sonucunda eczaneyi terk ederek olay yerinden uzaklaşan şahıs, kaçmak isterken yaralı olarak yakalanmıştır. Bu olay münferit değil, “sağlıkta şiddet” gerçeğinin bir parçasıdır. En önemli nedenlerden biri de akılcı antibiyotik kullanımının sadece eczacıya yasak koymakla sağlanacağını öngören düzenlemedir” dedi.

-Sorular-

Bursa Milletvekili Bakan Müezzinoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Eczanelerin nöbetleri sırasında güvenlik sorunun çözülmesi için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

-Hastalarla hekim ve eczacıları karşı karşıya getiren saha uygulamalarının yeniden gözden geçirilmesi için bir çalışma planlamakta mısınız?

-Sağlıkta şiddete daha fazla kurban vermeden gerekli yasal düzenlemeleri TBMM’ye getirmek için çalışma yapmakta mısınız?

#onecikan

bottom of page