top of page

BAŞKENT GAZETESİ:KALİTELİ VE GÜVENİLİR MASKE ECZANELERDE BULUNUR.Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Daha önce sağlık çalışanlarının kullandığı maskeler pandeminin başlamasıyla beraber insanların günlük hayatına girdi. Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu maskeye ulaşım kolaylaştı fakat güvenirliği de azaldı. Sağlığı riske atmamak için kaliteli ve güvenilir, Sağlık Bakanlığının Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile takip sistemine kayıtlı maskeler tercih edilmelidir. Bu sistem sayesinde standartlara aykırı maske bulunması mümkün değildir” dedi.


Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle maske kullanımının hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Daha önce sağlık çalışanlarının kullandığı maskeler pandeminin başlamasıyla beraber insanların günlük hayatına girdi. Maskelerin yaygın kullanılması ve zorunlu olması sonucu ulaşımının kolaylaştığını fakat güvenirliğinin de azaldığının altını çizerek, Sağılığı riske atmamak için kaliteli ve güvenilir, Sağlık Bakanlığının Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ile takip sistemine kayıtlı maskeler tercih edilmelidir. Bu sistem sayesinde standartlara aykırı maske bulunması mümkün değildir” diye konuştu. Saydan, “Güvenilir ve kaliteli maskelerin ambalajında gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunur” ifadelerinde bulundu. Saydan, “Pandemi döneminde, sağlık kurumlarında kullanılan maskeler her eve, her ortama girdi. Aşı olsanız bile salgından korunmanın birinci şartı olan maskelerin seçiminde çok dikkatli ve titiz olmak zorundayız. Tercih edilen maskenin ihtiyacı tam ve doğru bir şekilde karşılaması için kaliteli olması gerekir” şeklinde konuştu. KALİTELİ MASKELERİN ÖZELLİKLERİ “Kaliteli maske bazı özelliklerine dikkat edilerek anlaşılır” diyen Saydan, maske alırken dikkat edilecek özellikleri şöyle sıraladı:

-Kaliteli bir maskenin ambalajında gerekli belge ve izinlere sahip olduğunu gösteren ibareler ile CE işareti bulunur.

-Diğer detay ise filtrasyon sistemidir. Bu noktada 3 katlı maskeler her zaman daha avantajlıdır. Çünkü 3 katlı maskelerin orta katında çoğunlukla filtre görevi gören bir malzeme bulunur.

-Maskelerde burun kısmında bir tel bulunması son derece önemlidir. Kalitesiz maskelerin çoğunda bu tel bulunmaz maske yüze tam oturmadığı için koruma sağlamaz ve kullanım sırasında bu kısım burun üzerine tam olarak yerleştirilmelidir. Aksi halde maskenin kenarlarında boşluklar kalır ve bu boşluklardan zararlı mikroorganizmalar girip çıkabilir.”


Öte yandan, Saydan, geçtiğimiz günlerde bazı basın kuruluşlarında yer alan yanık ve yara kremi ile ilgili yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirerek, “Eczacı meslek örgütlerimiz ve eczanelerimiz yangın bölgelerine yara ve yanık merhemi, göz damlası gibi ürünleri bol miktarda Türkiye’nin her yerinden ücretsiz bir şekilde ulaştırmış ve yine eczacılar vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine vermek için çalışmaktadır. Ülkemizde satılan tüm ilaçların fiyatını senede bir kere Sağlık Bakanlığı belirlemektedir ve bu belirlenen fiyatın altında ya da üstünde bir ilacın satışının yapılması yasaktır. Dolayısıyla ilaç fiyatları Türkiye’nin her yerinde aynıdır, hiçbir şekilde ilaç fiyatı değiştirilemez” diye konuştu. İnternet üzerindeki satışların eczanelerimizle bir ilgisi yok” diyen Saydan sözlerine şöyle devam etti: “İnternet üzerindeki bazı sanal marketlerde Sağlık Bakanlığı onayı olmadan sahte ve yanıltıcı beyanlarla satılan ve ilaç gibi lanse edilen ürünlerin ise eczanelerimizle hiçbir ilgisi olmadığı gibi bu tip ürünlerin ilaçmış gibi lanse edilerek adeta gizli reklamı şeklindeki bir haber sunumu anlayışını da tasvip etmediğimizi belirtmek isteriz.

Bu tür haberler yapılırken basın meslek ilkeleri gereği meslek örgütlerimizden, Sendikamızdan, Eczacı Odalarımızdan bilgi alınması gerekmektedir. Afet bölgesinde 7 gün 24 saat fedakârca çalışan meslek grubunun ve sadece o meslek grubuna ait ürünlerin bu şekilde lanse edilmesi, halkımızda bir meslek grubuna karşı kin ve öfke oluşturulmaya zemin ve imkân tanıyacak böyle bir haber sunumu yapılması asla tasvip edilecek bir durum değildir. Biz eczacılar olarak; bu haberlerin derhal düzeltilmesini ve eczacılık camiasından açık bir şekilde özür dilenmesini talep ediyoruz.”

“SAHTE İLAÇ TİCARETİ İNSAN HAYATINI TEHDİT EDİYOR” Sahte ilaçlara dikkat çeken Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “OECD Tarafından hazırlanan sahte ve taklit ürün pazarı ile ilgili rapor dünyada sahte ürün ticaretinin 464 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Raporda Türkiye’nin özellikle AB’nin sahte üretim merkezlerinden biri olduğu ve Çin ile Hong Kong’dan sonra üçüncü sırada yer aldığı ifade edildi. Sahte ilaç pazarının yüksek kar getirmesi ve tüketicinin kolaylıkla bu ürünlerin orijinal olduğuna inandırılmaları sahte ürün ticareti yapanlar için ortamı daha da cazip hale getiriyor. Son yıllarda internetin gelişmesiyle beraber hızla artan sahte ilaç ticaretinin pandemi ile birlikte daha da arttığını söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Dünyada birçok ürünün sahtesi üretilerek insanlara ulaştırılıyor. Ancak unutulmamalı ki, ilaç bir ayakkabı ya da bir çanta gibi kullanılmıyor. Her şeyin sahtesi kullanılınca insana zarar vermeyebilir, ama ilacın sahtesi zarar verir. Çünkü sahte ilaç ölümcül sonuçlara yol açar” dedi.

İNTERNETTEKİ ZAYIFLAMA İLAÇLARINA DİKKAT! Zayıflama ilaçlarına dikkat çeken Saydan şöyle devam etti: “Sahte ilaçla beraber sahte kozmetik ürünlerde de ciddi artışlar oldu. Kaynağı, üreticisi, saklama şartları bilinmeyen ve gerekli inceleme ve analizleri yapılmamış bu ürünlerin satılması, halk sağlığı açısından büyük riskler taşıyor. Ülkemizde sahte ilaçların başında zayıflama ilaçları, afrodizyak etkili ilaçlar, saç ürünleri ve hormonlar başı çekiyor. Özellikle internet sitelerinden yapılan özendirici ve süslü söylemlere aldanılmaması ve asla internet üzerinden ilaç alınmaması gerekiyor.

Çünkü, sahte ilaçlar en çok internet üzerinden satış imkânı buluyor. Sahte ilaçlar, etkisizlik, eksik tedavi, beklenmeyen yan etkilere, zehirlenmelere ve hatta ölümlere neden olabiliyor. Bu yüzden vatandaşlarımız, ilaçlarını kesinlikle eczanelerden temin etmeliler.

Eczanelerimizdeki ilaçlar İlaç Takip Sistemi, diğer ürünler ise Ürün Takip Sistemi üzerinden Sağlık Bakanlığı'nın takip ve kontrolü altındadır. Eczanelerimizdeki her bir ilacın üstünde TC kimlik numarası gibi karekodu bulunmaktadır. Yine Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir uygulama ile vatandaşlar eczanelerimizden aldıkları ilaçların karekodlarını akıllı cep telefonları ile kontrol edebilmektedir. Dolayısıyla eczanelerden sahte ilaç alınması söz konusu olmadığı için vatandaşlarımız ilaç temin ederken sağlıklarını riske atacak yollardan uzak durmalıdır.”

Yaptırımların artması gerektiğini belirten Saydan, “Halk sağlığına ciddi bir tehdit oluşturan eczane dışında ilaç satışına izin verilmemeli, internet üzerinden tedavi edici özelliği belirtilerek ilaçmış gibi satılan ürünlere göz yumulmamalı bu konuda ağır yaptırımlar uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.
Comments


bottom of page