top of page

TEİS ‘TEN ÜYELERİNE 16. KURULUŞ YILI HEDİYESİ !Değerli Üyelerimiz,

Bilindiği üzere çevre kirliliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi sorun oluşturmakta, bu çerçevede de özellikle kimyasal ve tıbbi atıkların çevreye zarar

vermeden imhası büyük önem taşımaktadır.


16 yıldır üyelerine hukuki ve mesleki destek sunan TEİS, şimdi de eczanelerde oluşan ve ciddi mağduriyet yaşamasına neden olan atık ilaçlar konusunda üyelerine destek sunmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor.

TEİS; tüm üyelerinin, eczanelerinde bulunan ve toplam miktarı 10 kilograma kadar olan miadı geçmiş ilaç ve ilaç dışı ürünlerini, kargo bedelini de karşılayarak imha ettirecek bir proje geliştirdi.


Aynı zamanda bir eczacı kooperatifi olan, Çevre Bakanlığı onaylı “Pharmabotanica Atık İlaç Depolama Tesisi” ile yapılan işbirliğine istinaden uygulanacak atık ilaç gönderme prosedürlerinin nasıl gerçekleşeceğine dair bilgilendirme aşağıda yer almaktadır.


Biliglerinize sunarız…

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)SENDİKA ÜYELERİMİZİN MİADI GEÇMİŞ İLAÇLARINI İMHAYA

ÜCRETSİZ GÖNDERMEK İÇİN YAPMALARI GEREKENLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME


Bilindiği üzere çevre kirliliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi sorun oluşturmakta, bu çerçevede de özellikle kimyasal ve tıbbi atıkların çevreye zarar vermeden imhası büyük önem taşımaktadır.


Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 12.01.2022tarihindemiadı geçen ve kullanılamaz hale gelmiş olan ilaçların imhasına dair bir kılavuz yayınlanmış olup bu kılavuzda eczanelerin ilaç imha işleminin hangi prosedürlere göre yapılacağını belirlemiştir. İl sağlık müdürlükleri de eczane denetimlerinde miadı dolmuş yeşil, kırmızı reçeteli ilaçlar ile kontrole tabi ilaçların imha belgelerini sorgulamaktadır.


Sendikamız prosedüre uygun ilaç imhasıyla ilgili farkındalığı arttırmak ve üyelerimizin bu konuda herhangi bir mağduriyet yaşamasını önlemek amacıyla, ilaç imhasıyla yetkili tek kuruluş olan PharmaBotanica Eczacı Kooperatifi ile üyelerimizin miadı geçmiş ilaçlarının imhasını gerçekleştirmek üzere bir anlaşma yapmıştır.


Buna göre her üyemizin bir kereye mahsus olarak 2022yılı sonuna kadar 10 Kg’a kadar olan atık ilaçların imha bedeli kargo dahil olacak şekilde sendikamız tarafından karşılanacak olup TEİS üyesi meslektaşlarımız hiçbir ücret ödemeyecektir.


Ayrıca, Yurtiçi Kargo’nun Alo Kargo hizmetinden faydalanarak hazırladıkları koliyi eczanelerinden de teslim edebileceklerdir.


Üyelerimizin denetimlerde sorun yaşamaması için yıl sonunu beklemeden www.atikilaclar.com adresi üzerinden sisteme üye olarak “Atık oluşturma ” işlemini gerçekleştirmelerini ve miadı dolan ilaçları Sendikamızın sağladığı imkanı değerlendirerek imhaya göndermeleri gerektiğini önemle bilgilerinize sunarız.


TEİS YÖNETİM KURULU
Konuyla ilgili gerekli bilgi almak ve destek için:

Tel : (0312) 284 20 60 - 284 20 64

E-posta : bilgi@atikilaclar.com

Commentaires


bottom of page