top of page

TEİS: KALP HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR BULUNABİLİR OLMALIDIR!
TEİS: KALP HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR BULUNABİLİR OLMALIDIR!


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 11-17 Nisan Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla açıklama yaparak, kalp hastalığından korunmaya ve kalp ilaçlarının nasıl kullanılacağı gibi önemli noktalara değindi.

Kalp hastalığı ve inmeyi içeren kardiyovasküler hastalıklar (KVH) nedeniyle insan yaşamının vaktinden önce sona erdiğini ve bu hastalıklar nedeniyle her yıl dünya genelinde 17 milyondan fazla kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Saydan, “Bu sayının 2030 yılında 23 milyon olması bekleniyor. Bu yüzden de ülkemizde tüm ilaçlar gibi kalp ilaçlarının da bulunabilir ve ulaşılabilir olması sağlanmalıdır” dedi.

Koroner Arter Hastalığının toplumda çok sayıda kişiyi etkilediğini ve erken dönemde tanı alıp tedavisinin yapılmaması sonucu kalp krizine ve dolayısıyla da ölüme yol açan bir hastalık olduğunu söyleyen Saydan açıklamasında şunlara yer verdi:

“Dünyadaki başlıca ölüm sebebi kalp ve damar hastalıklarıdır. Her yıl 17 milyondan fazla kişi kalp ve damar hastalıklarına bağlı hayatını kaybediyor. Ne yazık ki bu ölümlerin üçte biri 70 yaş altında gerçekleşiyor.

Koruyucu sağlık hizmetleri ile erken dönemde risk faktörleri tespit edilerek tedavi edilebilir ve erken yaşta ölümlerin önüne geçilebilir. Koruyucu Sağlık hizmetlerinin yansıra kişinin kendi sağlığı ile ilgili farkındalığa sahip olması ve gerekli tedbirleri alması da kalp sağlığının korunmasında oldukça önemlidir.”


HARERETSİZLİK, KÖTÜ BESLENME VE TÜTÜN KULLANIMI KALP SAĞIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

“Hareketsizlik, kötü beslenme ve tütün kullanımı kalp sağlığını olumsuz etkiliyor” diyen Saydan şöyle devam etti:

“Her yıl dünyada yaşanan ölümlerin yüzde 6'sı hareketsizlikten kaynaklanıyor. Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırıyor.

Günümüzde giderek daha fazla insan, şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketmektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, dünyada önde gelen 10 ölüm nedeninden 4'ü ile doğrudan bağlantılıdır.”


KALP İLAÇLARI NASIL KULLANILMALI?

Kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan birçok ilaç, çoğunlukla uzun süreli kullanılır. Bu ilaçlar bundan dolayı konunun uzmanı hekimler tarafından reçete edilmelidir. ‘Başkasına şu ilaç iyi gelmiş, bana da iyi gelir’ düşüncesi yanlıştır. Her zaman yanınızda yedek ilaç bulunmalı. Son kutuya başladığınızda yedek olarak bir kutu ilaç daha alın. Birkaç gün almasam bir şey olmaz diye düşünülmemelidir.

Kalp ilaçları genelde yavaş salınımlı olabilir. Bu ilaçların isimlerinden sonra SR,ER,LA,CR,TM gibi kısaltmalar olur. Bu ilaçların bütün olarak yutulması gerekiyor. Eğer tableti böler, kırar veya ezerseniz ilaç bir seferde vücut tarafından emildiği için, ilaç doz aşımı veya gün boyu sürmesi gereken etkinin süresinin kısalmasına, dolayısıyla da sağlığınıza olumsuz etki etmesine neden olur.


İLAÇ KULLANIM KUTULARI KALP HASTALARI İÇİN ÇOK FAYDALI

Hastalar ilaçlarını alıp almadıkları konusunda sorun yaşıyorlar. Bu sebeple haftalık veya sabah, öğle akşam şeklinde farklı bölmeleri olan ilaç kutuları ilaç takiplerini kolaylaştırır. Ayrıca, kalp ilaçlarını bir bardak suyla almalı, aç veya tok ve günün hangi saatinden alacaklarını mutlaka eczacılarına danışmaları gerekir.

İlaçları ilaç kutularına yerleştirdikten sonra orijinal ambalajında çocuklardan uzak yerlerde mümkünse ilaç dolaplarında saklanmalı. Buzdolabı, banyo, araba torpidosunda gibi yerlerde ilaçlar saklanmamalı.

Tabi tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için de ilaçların bulunabilir ve ulaşılabilir olması sağlanmalıdır. Özellikle kalp ve tansiyon ilaçlarında düşük kur politikası yüzünden üretilemeyen ve ithal edilemeyen ilaçlarla ilgili yaşanan sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu çerçevede ilaç fiyatlandırmasının kalp sağlığının korunması, onun için de İlaç Fiyat Kararnamesinin de bir an önce güncellenmesi gerekmektedir.”


TEİS BASIN BÜLTENİ/14/04/2023

Comments


bottom of page