top of page

TEİS: ECZACILAR HAKKINDA YAPILAN ASILSIZ HABERLERİ KINIYORUZ 25 BİN ECZACI ZAN ALTINDA BIRAKILIYOR


BASIN 1

TEİS: ECZACILAR HAKKINDA YAPILAN ASILSIZ HABERLERİ KINIYORUZ

25 BİN ECZACI ZAN ALTINDA BIRAKILIYOR

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, 22 Ocak 2015’de Fox Ana Haberde eczacılık mesleğini ve eczacıları suçlayıcı ifadelerin kullanıldığı haberin doğru olmadığını belirterek, “Bu asılsız haber 25 bin eczacıyı suçlu göstermektedir. Dolayısıyla, doğru olmayan bu haber eczacılık camiasında büyük üzüntüye neden olmuştur” dedi.

         Saydan, konunun muhatabı olan örgütlerden ya da eczacılardan  görüş ve bilgi alınmadan, tek taraflı yapılan bu yayını sendika olarak kınadıklarını belirterek şöyle devam etti:

         “22 Ocak 2015’de saat 19:00’da yayınlanan Fatih Portakal’ın sunduğu Fox Ana Haber bülteninde; eczacılık mesleğini ve eczacı meslektaşlarımızı küçük düşürücü ifadelerle meslektaşlarımızın da mağdur olduğu bir konuda tüm eczacıları itham edici ve suçlayıcı ifadelere yer verilmiş, haberin bu şekilde sunulmuş olması eczacı kamuoyunda büyük bir üzüntü ve infiale sebep olmuştur. Haberin bu şekilde sunulması gazetecilik meslek ilkelerinin birincisi olan “Gazetecinin temel görevi, gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmak” ilkesi ile açıkça bağdaşmamaktadır.

         Haberin başlangıcından itibaren tüm eczacıların “parasal anlamda vurgun yapan”, “kötü niyetli”, sahte reçetelerle binlerce liralık vurgunlar yapan eczacılar olarak lanse edilmesi, eczaneden ilaç alan herkesin kimlik bilgisini alarak bu kişileri “hastanede yatış gösterdiği” “her gün reçete yazdırdığı” ve “her gün SGK’ya fatura ettiği” yönündeki ifadeler; halka doğru ve tarafsız haber sunarak bilgilendirmekten öte, mesleğimizi adeta halkın gözünde küçük düşürme ve itibarsızlaştırma çabası olarak algılanmasına neden olmuştur.     

         Zira; söz konusu habere konu olayda ve benzerlerinde eczacı ve eczanelerin bilgisi dışında hazırlanan bu tip sahte reçeteler yüzünden en büyük mağduriyeti yaşayan eczacılardan görüş ve bilgi alınmaksızın, eksik bilgiyle tek taraflı ve yanlı olarak yapılan bu yayın topluma; gerçek failleri gizlemekten, eczacıları ve eczacılık mesleğini sanık sandalyesine oturtmaktan ve  sağlık hizmetinin en önemli unsuru olan hasta eczacı arasındaki güven ilişkisini zedelemekten başka bir şey sunmamıştır.”

         Saydan, haber hazırlanırken eczacı örgütlerine danışılmamış olmasından dolayı; haberin tek taraflı yapıldığını söyleyerek Fox Ana Habere “Bu yanlış haberi meslek ahlakı gereği düzeltmeniz gerekiyor” diyerek şunları ekledi:

         “Hiçbir eczacının hiçbir kişiyi hastaneye yatış yaptıramayacağı, adına reçete düzenleyemeyeceği, ayda bir kez yapabildiği SGK’ya fatura kesme işlemini her gün yapamayacağı bilgisine ulaşmadıkları ve elde ettikleri bilgileri doğrulatmak için çaba göstermedikleri anlaşılmaktadır. Eczacı meslektaşlarımızın tamamına yönelik bu ithamlar nedeniyle özür dileyerek, doğru ve tarafsız yayıncılık ilkesi gereği konu hakkında meslek örgütlerine söz hakkı tanımanız ve yapmış olduğunuz haberle oluşan bu yanlış anlaşılmayı meslek ahlakı gereği düzeltme çabası içine girmeniz gerekmektedir.

         Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, Fox Ana Haberde gerçeğe aykırı olarak yayınlanan haber için sendikamızca kanala 23 Ocak tarihinde ihtarname çekilerek, tekzip yazısı gönderilmiştir.”

TEİS BASIN BÜROSU24/01/2015

 http://www.saglikaktuel.com/haber/25-bin-eczaci-zan-altinda-birakiliyor-43847.htm

http://www.turkmemur.net/haber-25-bin-eczac305-zan-alt305nda-b305rak305l305yor-337195/

http://saglik.noktasinda.com/25-bin-eczaci-zan-altinda-birakiliyor/

http://www.eczacilar.net/25-bin-eczaci-zan-altinda-birakiliyor

http://www.habermis.com/saglik/25-bin-eczaci-zan-altinda-birakiliyor-h5919.html

#onecikan

bottom of page