top of page

TEİS 10. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI


basın 1

TEİS 10. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

Sendikamızın 10. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde yapılan Basın toplantısında Genel Başkanımız Ecz. Nurten Saydan’ın yapmış olduğu basın açıklaması aşağıda bilginize sunulmuştur.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)

BASIN AÇIKLAMASI

TEİS’in kuruluşunun 10. yılını kutlama programına hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Sizlerle yola çıktığımız ilk günden bu yana tam 10 yılı geride bırakmış olmanın haklı gururunu hep beraber yaşıyoruz.

Bu onur ve gurur hepimize aittir, çünkü;

Yola çıktığımız ilk gün bize bir yıla kalmaz kapatırsınız diyenler bugün sendikanın çalışmalarını gıpta ile seyretmekteyken, kurulduğumuz ilk günden itibaren bize destek olan üyelerimizin, meslektaşlarımızın ve halkın sorunlarını kamuoyuna duyuran basın emekçilerimiz, ve doğrudan sahadan geldiğini bilerek yaşanan sorunlara gece gündüz çözüm arayan bürokratlarımız kısacası hepimiz TEİS’in başarılı çalışmalarına ortaktır ve dolayısıyla da 10. yılın gururunu bizlerle birlikte yaşamaktadırlar.

Bugün buraya gelerek bu gururu ve onuru yaşayan üyelerimiz başta olmak üzere tüm bürokratlarımıza ve basın emekçisi mesai arkadaşlarımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Değerli Basın mensupları,

Kuruluş yıldönümleri , kutlama günleri mutlu günlerdir ama yaşadığımız sıkıntılar ve sorunlar maalesef bu yılda mutluluğumuza gölge düşürmektedir.

Ülkemizin içine düşürülmek istendiği terör ve kargaşa ortamı bizi üzerken , hergün gelen şehit haberleri yüreğimizi dağlarken mesleki sorunlarımızı gündem etmekten bile maalesef çoğu zaman kaçınır hale geldik.

Öncelikle ülkemizin birliği ve bütünlüğüne uzanan her türlü kirli eli lanetliyor, birlik ve beraberliğimizden asla taviz vermeyeceğimizi, bu cennet vatanımızı kimselere terk etmeyeceğimizi , tüm dünyaya buradan bir kez daha haykırmak istiyorum.

Bu ülke sahipsiz değildir, asla da sahipsiz kalmayacaktır.

basın

Değerli Basın Mensupları,

Sendikamızın kuruluşundan bu güne kadar geçen süre içinde yaptıklarımızı uzun uzun anlatmayacağım, zira buna saatler yetmez.

Ancak ;

Son zamanlarda yapılan düzenlemelerle hayata geçen konular ile üyelerimizin ve meslektaşlarımızın yaşamsal sorunlarına kısaca değinmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi eczacılıkla ilgili yasal mevzuatta bir takım değişiklikler yapıldı, yeni uygulamalar hayata geçirildi.

6197 Sayılı Eczacılık Kanunumuzla getirilen bazı düzenlemelerin uygulamada ortaya çıkardığı zorluklar nedeniyle yeniden düzenleme yapılması yönündeki uğraşılarımız sonucu yönetmelik değişikliği yayımlanarak hayata geçirildi.

Ancak bu değişiklikle de ;özellikle dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan eczanelere ısı nem takip cihazı konulması uygulamasından hala vezgeçilmemiş olması, eczanelere bu aygıtların alınması zorunluluğunun devam etmesi ekonomik açıdan artık nefes alamaz hale gelen eczanelerimiz için ekstra bir yük getirmekten, bu cihazları ithal eden firmaların satmasını sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Sayın TİTCK Başkanının sözü doğrultusunda avrupadaki eczacılık birliklerinden ve sendikalarından bu konuda uygulamanın nasıl olduğuna dair bilgiler aldık ve bu bilgileri kuruma ilettik. Kurumun bu bilgiler ışığında uygulamadan vazgeçmesini ivedilikle beklemekteyiz.

Bizler ekonomik olarak bize gereksiz yük getirecek uygulamalar yerine; Bakanlığımızdan tüm dünyada var olan, hele hele bizdeki gibi kademeli oranlarda karlılık uygulayan ülkelerde bu uygulamanın ayrılmaz parçası olan eczacı meslek hakkı uygulaması konusunda artık somut bir adım atılmasını bekliyoruz.

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan ve 2009 Yılından bu yana sabitlenen Avro kuruna göre belirlenen satış fiyatları ile tüm giderleri artmasına rağmen eczacıların mesleki faaliyetlerini devam ettirmeleri artık mümkün değildir.

Eczacılar yaşadıkları ekonomik sorunları atlatmak için elde avuçta ne varsa sattı, aile büyüklerinden ve aile fertlerinden alabildikleri kadar borç alarak ayakta kalmaya devam etti. Şimdi büyük bir çoğunluğu banka kredisi ile ekonomik anlamda adeta yaşam savaşı veriyor.

Eczacılar eczane açarken devletten bir kuruş yardım , teşvik veya destek almamakta, ülkenin en ücra köşesine kadar ilaç ve eczacılık hizmetini kendi sunmaktadır. Halkımız ilaçlarını konforlu ortamlarda, eczacılık hizmeti ile beraber güvenle almaktadır.

Tüm dünyada konfor ve hizmet ücretsiz değildir, mutlaka bir bedeli vardır. Eczacılara hiçbir bedel ödemeden alınan bu hizmetin ve konforun devamının sağlanması için,

-Eczacı meslek hakkının mutlaka verilmesi

-Eczacı kar oranlarının arttırılması gerekmektedir.

-İlaç fiyatlarındaki Avro kurunun güncellenmesi

ve eczacılara ekonomik açıdan yeni yükler yüklenmemesi gerekir.

Aksi taktirde eski SSK eczanelerinin olduğu düzene dönülmesi kaçınılmaz olacaktır. Ülke sağlığının geleceği için büyük bir tehdit oluşturacak bu gidişe dur demek için de yetkilileri bir an önce gerekli tedbirleri almaya bu anlamlı günde bir kez daha davet ediyoruz.

Ülkemiz sağlığı açısından adeta bir buzdağı gibi gizli bir diğer tehdit  takviye edici gıda adı altında kontrolsüz satılan ve bilinçsizce tüketilen ilaçlardır.

Maalesef Tarım Bakanlığı denetiminde olan ve aslında ilaç formunda ve ilaç olan bu ürünler yüzünden ülkemizde bu güne kadar kaç kişinin sağlık sorunu yaşadığını, kaç kişinin bu ilaçlar yüzünden hayatını kaybettiğini dahi net olarak bilemiyoruz.

Eczanelerimizdeki sıcaklığın 24 saat aynı seviyede kalması konusunda halk sağlığı için hassas davranan yetkililerimizin internet ortamında satılan, her türlü denetimden uzak olan bu ürünler için bir an önce yasal düzenleme yapmasını, günlük kullanım dozu olan ve ilaç formundaki ürünlerin Sağlık Bakanlığı’nın denetimine geçmesini sağlamasını istiyoruz.

Tüm dünyadaki ilaç zehirlenmelerin yarıdan fazlasının internet üzerinden satılan bu tip sahte ilaçlar yüzünden olduğunu, kamuoyunun dikkatine bir kez daha sunmayı  borç biliyoruz.

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli misafirler ve meslektaşlarımız,

On yılı söylemek dile kolay geliyor, ancak zorlu bir on yıl geçirdik. Sizlerin bizim yanımızda olmanız , bizler için en önemli güvenceydi. Kuruluş aşamasındaki sıkıntıları aşarak bu günlere sizlerle geldik.

Çok çalıştık, yorulmaya bile vaktimiz olmadı. Emek veren tüm arkadaşlarımıza mesleğimiz ve meslektaş adına minnettarız.

Ülkede her gün gündem değişiyordu, her gün bugün ne olacak diye güne başlıyorduk. Ama biz yılmadık, aynı yüksek dağ yamacından aşağıya yuvarlanan küçük bir kartopu gibi, yoruldukça büyüdük, büyüdükçe başardık.

Çalıştıkça hırslandık, başardıkça mutlu olduk, hepimiz TEİS içinde elele, gönül gönüle ve birlikteydik. Ve hep aynı şeyi söyledik.

BİRLİKTEYSEK GÜÇLÜYÜZ.BİRLİKTEYSEK HERŞEYİ BAŞARIRIZ.

HEPİNİZE TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİZ. İYİ Kİ VARSINIZ.   


anıtkabir

litai2

litai 1

anıtkabir1

litai

20160427_113024 (2)


20160427_113223 (2)

DSC_6200 (2)

20160427_130947 (2)

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk

        İlelebet payidar olacak Türkiye Cumhuriyetinin Sağlık ordusunun bir neferi olan biz eczacılar, Tüm Eczacı İşverenler Sendikasının 10. kuruluş yıldönümü münasebetiyle huzurunda olmaktan büyük onur duyuyoruz.

        Halkımızın eczacılık hizmetini en iyi şekilde alması için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle çalışacağımızı huzurunda bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

        Seni saygı, minnet ve şükranla anıyoruz.

        Ruhun şad olsun.

                                                      Ecz. Nurten SAYDAN

                                               Tüm Eczacı İşverenler Sendikası

                                                             Genel Başkanı


13087389_10153701761696379_8026285607726674304_n (2)

Comments


bottom of page