top of page

SURİYELİ REÇETESİ KARŞILAYAN ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ HATIRLATMALAR


logo2

SURİYELİ REÇETESİ KARŞILAYAN ÜYELERİMİZE ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

Değerli Üyelerimiz,

         Bildiğiniz üzere AFAD reçete ve faturalarının teslim ve kontrol adreslerinde değişiklik olmuştur. Bu değişikliklerle birlikte Suriyeli Mültecilere ait reçetelerle ilgili dikkat etmeniz gereken önemli hususları sizlere hatırlatmak istedik.

 1. SGK ile anlaşmalı eczanelerin Suriyeli Mültecilerin reçetelerini karşılama zorunluluğu BULUNMAMAKTADIR. Bu reçetelerin karşılanması için ayrıca protokol yapılmasına da gerek yoktur, isteyen eczaneler bu reçeteleri karşılayabilecektir.

 2. Söz konusu reçeteler, SGK reçeteleri gibi manuel veya E-reçete olabilir. Medula provizyon sistemindeki reçete ve ilaç kuralları bu reçeteler için de geçerlidir.Reçetelerin tamamı kontrol edilmektedir.

 3. Kasım 2016 dönemi dahil reçete ve faturalarının teslim adresi: Ertuğrul Gazi Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Mamak Cad. No:213/C ( Mamak Belediye Binası Yanı) MAMAK / ANKARA olacak şekilde gönderilmesi veya teslim edilmesi gerekmektedir.

 4. Ertuğrul Gazi SSGM irtibat bilgileri: Tel: 0 312 368 29 89 fax: 0312 368 29 90

 5. Kesilecek fatura başlığı bulunduğunuz il valiliği (…..Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ) olmak üzere düzenlenecek olup, (örneğin Kasım ayı reçetelerine ait faturalarınızı engeç 15 Aralık tarihinde olacak şekilde) 4,5*29*40 ebatlarında kırmızı koliye koyarak aşağıdaki adrese elden, iadeli taahhütlü veya kargo yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

 6. Kolilerinizin ,kargoya teslim tarihinin ayın 15 onbeşi (örneğin :bu ay için 15 Aralık) olması yeterli olacaktır.

 7. Sendikamızca İlgili birimle KIRMIZI KOLİ tedariğindeki sıkıntı için görüşülmüş olup , sadece bu sefere (Kasım ayı faturalarına ) mahsus olmak üzere , Kırmızı koli bulamadığınız takdirde elinizde bulunan veya tedarik edebildiğiniz renk koli ile gönderebilirsiniz.

 8. Reçete ekine eklenen Karekodu olmayan (insulin iğne ucu,serum vs.) gibi ürünlerin barkod ve etiketleri ,üzerleri çizilmeden ve düşmeyecek, kaybolmayacak şekilde bantlanarak konulması,reçete eki belgelerin (sevk vs.) unutulmaması gerekmektedir.

 9. Kestiğiniz faturalara ait reçetelerin inceleme süresi 90 gün olacak, ödeme bilgisi SGK tarafından bulunduğunuz ilin valiliğine gönderilecek, belgelerin valilik kayıtlarına intikal ettirilmesini müteakip ödenek gönderilmesinden itibaren 7 iş günü içinde eczanenin ticari faaliyetini sürdürdüğü il valilikleri acil yardım harcama komisyonu tarafından ödenecektir.

 10. Eczanelerimize Suriyeli mültecilerin ilaç giderleri ödenirken kanunlar çerçevesinde (2016 yılı için) binde 9,48 oranında nisbi damga vergisine tabi tutulmaktadır. Mevcut mevzuata göre: damga vergisinin hesaplanmasında katma değer vergisi hariç tutarın esas alınması gerekmekte olup, eczane faturalarından yapılan kesintinin de KDV hariç fatura tutarı üzerinden yapılması gerekmektedir.

 11. Sıkıntı yaşanan ve dikkat edilmesi gereken diğer durumlar:

 12. Manuel raporların reçeteyi karşılayan eczane veya raporu çıkaran doktor tarafından ‘aslı gibidir’ onayının yapılmamış olması,

 13. Manuel reçetelerde doktor kaşesi ve imzasının bulunmaması,

 14. Reçete teşhislerinin bulunmaması,

 15. Raporlarda dikkatli olunmaması (Tek doktor raporu veya sağlık kurulu raporu ile verilen ilaçlar için bu özelliklere dikkat edilmemesi)

 16. Reçetelerde ilaç form değişiklikleri yapılması (tablet yerine şurup verilmesi gibi)

 17. Eşdeğer olmayan İLAÇLARIN verilmesi

 18. Raporda teşhis, etken madde adı, doz, tedavi şeması, ICD-10 ilave ya da düzeltmeleri ile ilacın ödenmesi için SUT’a göre özel düzenlemelerin (tedavi geçmişi, tahlil sonuç bilgileri, ilaca başlama ve sonlandırma kıstasları, vb) raporda yer almaması.

 19. Hasta onay formu,sevk kağıdı gibi ek evrakların eklenmemiş olması/imzasız olması.

 20. Karekodsuz ilaç küpürlerinin eklenmemiş olması.

 21. Majistral reçetelerinde 10 günlük dozlamanın üzerine çıkılması.

 22. LÜTFEN UNUTMAYINIZ ! Eksik reçete ve eki belgeler kesinti nedenidir.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası )

#onecikan

bottom of page