SURİYE’Lİ MÜLTECİLERİN REÇETELERİNİN KARŞILANMASI HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !


teis yeni

SURİYE’Lİ MÜLTECİLERİN REÇETELERİNİN KARŞILANMASI HAKKINDA

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME !

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

         Bildiğiniz üzere Suriyeli Mültecilerin reçetelerinin SGK Medula sisteminden provizyon alınarak karşılanmasına ilişkin kurum duyurusu ve bu duyuruya ait kurumdan aldığımız açıklamaları sizlere iletmiştik.

Bu konudaki bilgilendirmemiz üzerine sizlerden gelen sorular çerçevesinde aşağıdaki konulara açıklık getirerek duyurumuzu güncellemiş bulunmaktayız.

         Buna göre;

1- SGK ile anlaşmalı eczanelerin Suriyeli Mültecilerin reçetelerini karşılama zorunluluğu BULUNMAMAKTADIR. Bu reçetelerin karşılanması için ayrıca protokol yapılmasına da gerek yoktur, isteyen eczaneler bu reçeteleri karşılayabilecektir.     

2- Suriyeli mültecilerin reçetelerinin karşılanması için TEB ile AFAD ya da SGK arasında imzalanmış herhangi bir ptotokol BULUNMAMAKTADIR. 

3- Yapılan duyuruya göre; bu reçetelerin inceleme süresi 90 gün olacak, ödeme bilgisi SGK tarafından bulunduğunuz ilin valiliğine gönderilecek ve ödenek geldikten sonra da 7 iş günü içinde ödemesi yapılacaktır. Bu reçetelerin ödemesi SGK ödemelerinden ayrı olarak ödenek beklenerek yapılacağı için ödeme gecikmelerinin olabileceği, bu reçeteleri karşılamayı düşünen meslektaşlarımız tarafından göz ardı EDİLMEMELİDİR.

4- Söz konusu reçeteler, SGK reçeteleri gibi manuel veya E-reçete olabilir. Medula provizyon sistemindeki reçete ve ilaç kuralları bu reçeteler için de geçerlidir.

5-Medula tarafından sadece şahıs numarası 99′ la başlayan (11 numaralı) Suriyelilerin reçete giriş işlemleri yapılabilecektir. Eczanenize gelen ve şahıs numarası 98 le başlayan Suriyelilerin şahıs numaraları aşağıdaki adrese girilerek yabancı kimlik numarası sorgulanmalı ve yeni 99 la başlayan kimlik numarası ile işlem yapılmalıdır.

http://www.goc.gov.tr/gecicikoruma/Pages/YabanciKimlikSorgulama.aspx

         Bilgilerinize sunarız.

TEİS ( Tüm Eczacı İşverenler Sendikası)

#onecikan