top of page

SGK’nın uygulaması akılcı ilaç kullanımına sekte vuruyor


SGK’nın uygulaması akılcı ilaç kullanımına sekte vuruyor

MEHMET KAYA/ANKARA

         Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın ilaçlara yönelik tane ve mililitre kullanılarak bedel belirlenmesine yönelik uygulamasının, akılcı ilaç kullanımını sekteye uğratması yanında kullanıcıların daha fazla katkı payı ödemesine yol açtığını söyledi.

         DÜNYA’ya bir açıklama yapan Nurten Saydan, fiyatlamasında eşdeğer ilaç bazlı belirlemenin sıkıntılı bir sürecide beraberinde getirdiğini vurguladı. Çeşitli kriterlere bağlık olarak en ucuz fiyatın baz alındığını ve bu fiyatın hesaplanmasında ilaç adedi ve mililitreyi birim olarak aldığını hatırlatan Nurten Saydan, “SGK bir ilacın tutarını öderken piyasada o etken maddeyi içeren tüm formları içinde birim fiyatı en düşük olanı baz alıyor. Piyasayı baskılamak için yapılan bu uygulama, tablet, ampul veya mililitre hesabına dönünce vatandaşlarımıza fiyat farkı olarak yansıyor ve tablet sayısı fazla olan ilaçların tüketimi artıyor. Bu durum akılcı ve yeterli ilaç kullanımına aykırı ve karşı bir durum yaratıyor” dedi.

         İlaç firmalarının ilaç kutularına ruhsat aldığını vurgulayan Nurten Saydan, SGK’nın da buna bağlı olarak birim doz için ödeyeceği tutarı aşağıya çektiğini belirtti. Birim fiyatın kutu içeriği arttıkça matematik olarak düştüğünü, kutu bedeli söz konusu olduğunda da ilaç kullanıcılarının ödediği katkı payının arttığını belirten Nurten Saydan,”Yani SGK 28 tablet içerikli bir ilaç bedelinin tamamını öderken, referans fiyat 28 tabletlik form olduğundan 14 tabletlik formu alacak vatandaş fiyat farkı ödemek zorunda bırakılmaktadır” diye konuştu.

         Halen kullanımda bulunan enjeksiyon ve tablet olmak üzere bazı ilaçlardan örnekler veren Saydan, bunların katkı payının farklı ambalajlarda 5 TL’ye kadar ilave fark  çıkabildiğini belirtti.

Emeklilerin ilaç farkı ödememesi gerektiğini hatırlatan Saydan,bu yapı nedeniyle fark çıkabildiğini belirtti.Böyle durumlarda bazı hastaların fark doğmayacak şekilde ilaç talep edebildiğini belirten Saydan, ‘Hasta ben devletimin ödediği eşdeğer ilacı almak istiyorum dediğinde eczacının reçetede yazan 30 tabletlik ilaç yerine 90 tableti verme durumu olmadığından, çıkan fiyat farkını tahsil etmek ve hastadan para almak mecburiyetinde bırakılmakta, hastalarla gereksiz yere karşı karşıya gelmekteyiz” dedi.

         Akılcı ilaç kullanımının gerektiği durumlarda ve gerektiği kadar ilaç kullanmak anlamına geldiğini söyleyen Nurten Saydan, “Bu uygulama hastalarımız ve hekimlerimizi ister istemez büyük ambalajlı ilaca yönlendiriyor. Fiyat farkı çakmasın diye; 10 tablet ile iyileşecek hastaya 14 tabletlik kutudaki ilacı vermenin 70 ml’lik şurup yerine 140 ml’lik şurup vermenin sağlık alanındaki hiçbir paydaşa faydası yok” diye konuştu.

DÜNYA GAZETESİ 18.03.2017


Comments


bottom of page