top of page

SGK, MEB ve YÖK’ün ÇALIŞMASINDA SONA GELİNDİ.


basın

SGK, MEB ve YÖK’ün çalışmasında sona gelindi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile yaptığı çalışmada sona gelindi.

Buna göre, lise ve dengi okullarda öğrenim gören ya da mezun olanlar ile üniversitede öğrenim gören veya mezun olan öğrenciler, sigortalılıkları için SGK’ya belge götürmek zorunda kalmayacak. Özellikle üniversite yıllarında ve mezuniyet sonrasında kuruma bildirimde bulunmayan binlerce öğrenci prim borcu sürpriziyle karşılaşıyordu. 1Ocak’ta hizmete girecek uygulama ile öğrencilerin bilgileri otomatik olarak SGK’nın veri tabanına düşecek.

Genel sağlık sigortalılarının bakmakla yükümlü olduğu öğrenci çocuklarının öğrenci belgelerinin elektronik ortamda ünitelere gönderilmesine yönelik düzenlemede sona gelindi. Bu kapsamda YÖK ve MEB çalışmalarını tamamlayarak SGK’ya gönderdi. Kurum ise gelen verilerin entegrasyonunu bitirmek üzere. Bu uygulama ile sigortalıların ve bakmakla yükümlü olunan kişilerin öğrenci belgesini kuruma elden getirmeleri önlenerek, elektronik ortamda bu belgelerin alınmasının sağlanması, zaman kaybının engellenmesi, merkez müdürlüklerinde meydana gelen yoğunluğun azaltılması ve mali yönden ortaya çıkacak kayıpların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

ERKEK VE KIZ ÖĞRENCİLERDE SİGORTALILIK ŞARTLARI

Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) devreye girdiği tarihten itibaren binlerce öğrencinin karşılaştığı sorun, hep elden belge ulaştırılması ile çözüme kavuşuyordu. Kanuna göre, devir tarihinde sigortalı tarafından bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmeti karşılanan erkek çocuklar, uzun vadeli sigorta kapsamında zorunlu olarak sigortalı (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç)sayılmamaları, isteğe bağlı sigortalı olmamaları veya gelir ve aylık almamaları, evlenmemeleri şartıyla 25 yaşını dolduruncaya kadar sağlık hizmetlerinden yararlandırılmaya devam ediliyor.

Bu durum kız çocuklarında ise şöyle oluyor: Devir tarihinde sigortalı tarafından bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmeti karşılanan kız çocukları, durumlarında değişiklik oluncaya kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ediyor. Kız çocuklarının uzun vadeli sigorta kolları kapsamında zorunlu olarak sigortalı (öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç) sayılmaları, isteğe bağlı sigortalı olmaları, gelir ve aylık almaları, evlenmeleri durum değişikliği olarak değerlendiriliyor.

Kız çocuklarının durum değişikliklerinin ortadan kalması halinde, bu kişiler tekrar ilgili kanunlarına göre bakmakla yükümlü olunan kişi sayılıyor. Ancak devrolunan sigortalıya aylık bağlanması veya aylık almakta iken 5510 sayılı kanunun geçici 4’üncü maddesi kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek şekilde yeniden çalışması durumu kız çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlanmasını etkilemiyor.

LİSE VE DENGİ OKULDAN MEZUNLARA ARTI 120 GÜN

Lise ve dengi öğrenim gören çocuklarda da bu durum bu yıl ki değişiklikle bakmakla yükümlü olunan kişi veya hak sahibi sıfatıyla sağlık hizmetinden yararlandırılan çocuklar, ’20 yaşını dolduracak tarihi aşmamak kaydıyla bu öğrenimlerini bitirmelerini izleyen tarihten itibaren 120 gün süreyle aynı kapsamda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler’ hükmü getirilmişti. Şu anda Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı’nda devam eden çalışma ile öğrenciler belge getirmek zorunda kalmayacak. Bürokratik yoğunluk ortadan kalkacak. Öğrenciler sürpriz bir borçla karşı karşıya kalmayacak.

bottom of page