top of page

SGK,GSS GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU (E-İMZA HK.)


images

 T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü

 27/07/2015

DUYURU

SAĞLIK HİZMETİ SUNUCULARININ DİKKATİNE

 E-reçete uygulamasına 01.07.2012 tarihinde başlanılmış olup,15.01.2013 tarihi itibariyle de zorunlu olmuştur. Kurumumuz tarafından bedelleri karşılanan tüm reçetelerin ancak % 85’i e-reçete olarak düzenlenmektedir. Ancak bir kısım sağlık hizmeti sunucularının MEDULA-Eczane sisteminin düzenli çalışmasına rağmen e-reçete üretmedikleri tespit edilmiş olup konu hakkında gerekli çalışmalar yapılmaktadır. E-reçete uygulaması ile ilgili Kurumumuz web servislerinde yayımlanan tüm duyurularımız geçerlidir.

Elektronik ortamda yazılan reçetelerin 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında, ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza

 prosedürü ile imzalanması gerekmektedir.

E-reçete sistemi “Güvenlikli Elektronik İmza” uygulamasına açık olup bir kısım sağlık hizmeti sunucuları tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır. Halen hekimlerimiz tarafından “SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ” alınarak devam eden e-reçete düzenlenmesinde 01.01.2016 tarihinde “Güvenlikli Elektronik İmza” uygulamasına zorunlu olarak geçilecektir. Kurumumuz mevzuatı doğrultusunda e-reçete olarak düzenlenmesi mümkün olan tüm reçetelerin aynı zamanda “Güvenlikli Elektronik İmza” ile de imzalanmış olması halinde bedellerinin karşılanması mümkün olabilecektir.

İlgililere önemle duyurulur.

Comments


bottom of page