top of page

SGK BAŞKANINI ZİYARETİMİZ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

SGK BAŞKANINI ZİYARETİMİZ HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDeğerli Üyelerimiz,


17.02.2020 tarihinde sendikamızca 26.Dönem Çorum Milletvekili Ecz.L.İlksen Ceritoğlu Kurt ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz makamında ziyaret edilmiş, yeni görevinin hayırlı olması temennileri iletilerek mesleğimizin sorunları hakkında bilgi alış verişinde bulunulmuştur.

Bilgilerinize sunarız.

TEİS YÖNETİM KURULU

Sayın,

İsmail YILMAZ

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUM BAŞKANI

ANKARA

17/02/2020 TEİS2020-10

Konu: Vefat eden sigortalılardan tahsil edilemeyen ilaç katılım payı borçları ve Kamu Kurum İskontosu Uygulanmayan ilaçlar hk.

Bilindiği üzere kurumunuz 4/A, 4/B ve 4/C emekli aylıklarından kesilen ilaç katılım payları eczanelerimize yine kurumunuz tarafından ödenmektedir.

Ancak emeklinin vefatı durumunda, eczanenin ilaç katılım payına ait olan alacağı emeklinin varislerine maaş bağlanmasına rağmen sistemde katılım borcuna ilişkin bağ olmadığından alınamamakta, dolayısıyla da eczanelere ödenmemektedir.

Aynı durum vefat eden emeklinin kurumunuza olan Muayene ücreti katılım paylarında da yaşanmakta olup kurumunuz da aynı şekilde maddi kayıp yaşamaktadır.

Diğer yandan; geri ödeme kapsamında olup ilaç firmaları tarafından Kamu Kurum İskontosu (KKİ) uygulanmayan ekli listede yer alan ilaçlar yüzünden üyelerimiz ve meslektaşlarımız ciddi hak kaybı yaşamakta ve maddi zarara uğramaktadır.

Bu çerçevede;

  • KKİ Uygulanmayan ilaçların firmalarının mevcut yasal mevzuat çerçevesinde KKİ uygulamasının sağlanması, KKİ uygulamamaya devam eden firmaların geri ödeme listelerinde pasife alınmasını,

  • Sistem üzerinde ödenmemiş olarak gözüken eczanelere olan tüm ilaç katılım payı borçlarının sigortalının ölümünden sonra maaş bağlanan hak sahiplerinden kesilmesini, varislerinin olmaması durumunda ise tahsis edilen cenaze yardımı parasından kesilerek ödeme yapılması için gerekli düzenlemenin yapılmasını, kurumunuzun yaşadığı dahil olmak üzere üyelerimizin ve eczacıların yaşadığı hak kaybı ve mağduriyetin giderilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederim.

Ecz. Nurten SAYDAN

TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

GENEL BAŞKANI

Komentarze


bottom of page