top of page

SENDİKAMIZCA EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE YAPILAN BAŞVURUMUZ.(Nöbetçi eczanelere yönelik güvenlik tedbi


untitled

08/12/2016

                                                                                              TEİS2016-86

T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

ANKARA

         Konu : Nöbetçi eczanelere yönelik güvenlik tedbirlerinin arttırılması talebi hk.

         Bilindiği üzere İlaç ve Eczacılık Hizmeti Anayasa ve yasal mevzuatla düzenlenmiş olan ve kesintisiz sürdürülmesi gereken bir kamu hizmetidir. Bu çerçevede üyelerimiz ve meslektaşlarımızı ülkemizin her yerinde vatandaşlarımıza haftanın 7 günü 24 saat ilaç ve eczacılık hizmeti verebilmek için nöbet görevini ifa etmektedirler.

         Ülke genelinde faaliyette bulunan eczanelerimizin tamamına yakını cadde üzeri  ve düz ayak girişi olan mekanlarda hizmet sundukları için konumları itibariyle açık hedef halinde bulunmakta, özellikle gece nöbetlerinde aldığımız tüm tedbirlere rağmen hırsızlık ve yağma amaçlı saldırılara uğramakta ve bu saldırılar gün geçtikçe artmaktadır.

         Özellikle Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde eczacılara yönelik şiddetin, silahlı saldırıların ve soygun girişimlerinin artış gösterdiği göz önünde bulundurularak güvenlik görevlisi olmadan ilaç ve sağlık hizmeti veren eczacılara yönelik saldırılara karşı önlemlerin arttırılması gerekmektedir.

         Bu çerçevede ; özellikle gece nöbetlerinde nöbetçi eczanelerin bulunduğu cadde ve sokaklardaki devriye sayısının ve güvenlik önlemlerinin arttırılmasını, soygunlardan elde edilen ilaçların her birinin karekodlu olduğu ve ülkemizde satışının yapılamayacağı göz önünde bulundurularak eczaneleri hedefleyen organize olmuş kişi ya da çetelerin varlığı ihtimali de göz önünde bulundurularak bu konuda gerekli hassasiyetin ve incelemenin gösterilmesini, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ilgili birimlerin bilgilendirilerek gerekli tedbirin alınmasının sağlanması için gereğini bilgilerinize arz ederim.

Ecz. Nurten SAYDAN

TÜM ECZACI İŞVERENLER SENDİKASI

                                                                           GENEL BAŞKANI

Comentarios


bottom of page