top of page

Saydan: Bazı ilaç firmaları zorunlu olan kamu kurum indirimini uygulamıyor..


teis-soylesi-hatice

SAYDAN: BAZI İLAÇ FİRMALARI ZORUNLU OLAN KAMU KURUM İNDİRİMİNİ UYGULAMIYOR

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan:

“Kamu kurum indirimlerinin taşıyıcısı olmaktan yorulduk”

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, Genel Sağlık Sigortası sistemi kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilaç firmalarından aldığı indirim olan “Kamu Kurum İskontosu’nun bazı ilaç firmaları tarafından uygulanmadığını, arada oluşan zararın da eczaneler tarafından üstlenilmek zorunda kalındığını söyledi.

Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’nın sorularını yanıtlayan Nurten Saydan, üç ilaç için SGK’ya resmi olarak başvurduklarını ancak soruna henüz bir çözüm üretilmediğini belirtti. Saydan, bu üç ilacın kamu kurum indirimi kapsamında olmasına rağmen, eczaneye tesliminde indirimin uygulanmadığını ancak ilacın sigortalı hastaya satılmasının ardından MEDULA’ya girildiğinde indirimin görüldüğünü, eczacının da mağduriyet doğmaması için ilacı hastaya verdiğini belirterek, “İndirimi yapmayan firmalar eczacıyı mağdur durumda bırakıyor. Vatandaşımız geliyor, bizden ilaç istiyor. Depolarımızda var, mevcut fakat bakıyoruz ki yüzde 28 kamu kurum indirimi yok ama SGK’nın MEDULA sistemine girdiğimiz an otomatik olarak fiyat düşüyor ve eczacı bunu vatandaşa veriyor. Böyle yüzlerce ilaç var. Bu üç ilaç için SGK’ya dilekçe ile bildirim yaptık, SGK’nın bu sorunu ilaç firmaları ile çözmesi gerekiyor” dedi.

-Eczacılar kamu indirimine aracılık etmek istemiyor Genel Sağlık Sigortası uygulaması kapsamında bir işlem olan ve bir çeşit ek indirim olan “Kamu Kurum İskontosu”nun eczacılar aracılığıyla işlediğini belirten Saydan, ancak SGK ile ilaç firmaları arasında mali bir işlemle yönetilmesi gerektiğini ifade etti. Saydan, eczanelerin bu işleme aracılık etmesinin çeşitli mağduriyetler doğurduğunu belirterek şunları kaydetti: “SGK ilaç firmaları ile kendisi anlaşsın. Bizi arada aracı olarak bırakmasın. Biliyorsunuz senelerdir Türkiye’de ilacın tek fiyatı vardı ama maalesef son senelerde ilacın artık iki fiyatı var. SGK’ya ödenen fiyatı, bir de vatandaşa ödenen fiyatı. Bunun da, o zaman ilacın iki fiyatı da ortadan kalkacaktır. Bu kamu kurum indirimlerinin taşıyıcısı olmak istemiyoruz, yorulduk artık. Eğer diyorsan ki;  ‘Kamu Kurum İskontosunu şu ilaçta yüzde 28 belirledim’ firma bu indirimi yapmazsa ne olacak? Eczacı bu yükü üstlenecek. Biz artık bunun taşıyıcısı olmak istemiyoruz. Aracı oluyoruz ve bundan bizim hiçbir kazancımız yok. Bu yükü taşımaktan yorulduk.”

MEDULA sistemi ile tutulan kayıtların, indirimlerin ilaç firmaları tarafından doğrudan SGK’ya ödenmesine imkan sağladığını söyleyen Saydan, indirimlere ilişkin ödeme dahil mali işlemlerin firmalar ile SGK arasında doğrudan yapılmasını önerdiklerini belirtti. Saydan, “Bu işlemlerin, firmalarla sosyal güvenlik kurumu arasında halledilmesi gerekir. Çünkü sosyal güvenlik kurumunun muhasebe sisteminde her firmanın ilacı tek tek gözükmektedir. Eğer SGK, firmalardan bu iskontoyu istiyorsa, aynı KDV yatırır gibi belli sürelerde bunların hangisinin ne kadar ilacı satılmış, kaç kutu satılmış bellidir. Buna göre bu iskontoyu SGK’ya yatırsınlar” dedi.

MEDİKAL AKADEMİ

Comments


bottom of page